Zerdeçal Nasıl Tüketilir ?

Hemen Paylaş!

ZERDEÇAL NEDİR? Zerdeçal Nasıl Tüketilir ? Zerdeçal Zayıflatır mı ?

Zingiberaceae familyasına ait olan Curcuma longa L. sarı çiçekli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Hindistan, Çin, Endonezya, Jamaika, Peru ve Pakistan başta olmak üzere Asya’nın tropik ve subtropik

bölgelerinde yetişmektedir. Zerdeçalın ana vatanı Hindistan’dır. Diğer isimleri kurkumin, zerdeçöp, safran kökü, sarıboya, zerdeçav ve hint safranıdır.

Genellikle besinlerde renk verici olarak kullanılan zerdeçal kokusuz, ısıya dayanıklı, antioksidan bir bileşik olan tetrahidro kurkumin içermektedir. Zerdeçal, polifenolik bir bitkidir ve acımsı bir tadı vardır. Zerdeçala sarı rengini veren madde curcumin pigmentidir.

 

ZERDEÇAL NERELERDE KULLANILIR? Zerdeçal Nasıl Tüketilir ? 

Taze zerdeçal serin ve kuru bir yerde birkaç hafta saklanabilir, zeytinyağı, karabiber ve pul biberle beraber tüketildiğinde emilimi çok daha yüksek olmaktadır. Sosu yapılarak Hint yemeklerinde, yahni, türlü gibi Türk yemeklerinde, erişte ve makarna gibi tüm mutfakların yemeklerinde tercih edilebilir. Özellikle salatalarda, pilavlarda ve et yemeklerinde yemeğin lezzetini ve sosunun kıvamını arttırmak, yemeğe sarı rengi vermek için kullanılabilir. Bal ile karıştırılarak yemeklere eklenebilir. Ayrıca balık çorbası, söğüş ve çeşitli sebze yemeklerine çeşni olarak katılır.

 

ZERDEÇALIN İÇERİSİNDEKİ VİTAMİN-MİNERALLER NELERDİR? Zerdeçal Nasıl Tüketilir ? 

Baharatın enerji, protein, karbonhidrat, yağ ve posa içeriği bulunmaktadır. Ayrıca B12 vitamini

hariç B grubu vitaminlerini, E ve C vitamini, K vitamini ve folik asit içermektedir. Kalsiyum, bakır,

demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinko minerallerini de belli

miktarlarda içermektedir. Tüketim miktarı az olduğu için besin değeri açısından katkısı oldukça azdır. Zerdeçal kolesterol içermez ve içeriğinde su bulunur.

Vitaminlerden en fazla folik asit (1.72 μg/2 çay kaşığı) ve C vitamini (1.14 mg/2 çay kaşığı)

içermektedir. Mineraller içinde en fazla içerdiği ise potasyumdur.

 

ZERDEÇALIN HASTALIKLAR ÜZERİNE ETKİSİ NEDİR ? Zerdeçal Nasıl Tüketilir ? Zerdeçal Zayıflatır mı ?

Zerdeçalın en aktif olan ve toksik olmayan bileşeni ‘kurkumin ’bir polifenoldür. İnflamasyonun temel rol oynadığı birçok kronik hastalıkta kurkumin tedavi edici etki sergilemektedir.Bu özelliği ile antioksidan aktivite, çeşitli kanserler, antilipidemi, öğrenme ve sözel hafızada etkileri, Parkinson hastalığı, gastrointestinal hastalıklar multiple skleroz, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, obezite gibi birçok hastalıkta koruyucu ve özelliğe sahiptir. Zerdeçal ve diyabet ilişkisi  üzerine yapılan çalışmalarda ise ; curcumin takviyesi bu obez farelerde diyabet ve insülin direncinin semptomlarını iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

Fakat zerdeçalın bu etkisi için günlük zamanlarda aynı terapötik etkiyi sağlayacak dozlarının kullanımı doğru olmalıdır. Kurkuma, saf ve küçük miktarlarda olduğu zaman tadı harikadır, ancak daha büyük dozlarda alındığında lezzeti acı ve daha az keyiflidir. Bir kerede yüksek dozun kullanılması tavsiye edilmez .

 

ZERDEÇALIN ZAYIFLAMAYA ETKİSİ VAR MIDIR? Zerdeçal Nasıl Tüketilir ? Zerdeçal Zayıflatır mı ?

Obezite gibi bir metabolik anormallik, insan sağlığı sistemin korunmasına önemli bir engeldir ve tip 2 diyabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, aynı zamanda çeşitli kanserler de dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalığa neden olmaktadır . Obezite ve komplikasyonlarının gelişiminde lipid metabolizmasının düzenlenmesi için kurkuminin merkezi bir rolü olabileceği düşünülmektedir. Yapılan bir çalışma da, obez bireylerde kurkuminin hipolipidemik(kandaki ve vücuttaki yağ seviyesini düşürücü) aktivitesi incelenmiştir.  Çalışma sonucunda serum trigliserid konsantrasyonlarında önemli bir azalma sağladığını, ancak bir diğer önemli lipid profili parametreleri üzerine etkisi olmadığını göstermiştir.

İnflamasyon(iltihap) da , başka birçok kronik hastalıkta olduğu gibi obezite için de temel rol oynamaktadır. Fareler ile yapılan çalışmalarda bir polifenol olan kurkuminin obeziteyi önlediği bulunmuştur. Kurkumin bu yararlı etkisini insülin ve leptin direncini azaltarak, inflamatuvar sitokin salınımını azaltarak, yağ asidi oksidasyonunu hızlandırarak ve antioksidan enzim salınımını artırarak göstermektedir. Kurkumin obezite ve obeziteye bağlı metabolik defektleri önlemektedir.

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada ise TNF alfa, IL-1 gibi inflamatuar stokinlerin yani vücuttan salgılanan zararlı bileşenlerin düzeylerinin azaldığı saptanmıştır.Almanya Sağlık Bakanlığı ise hazımsızlık problemi çeken bireylerde zerdeçal tüketimi ile şişkinlik ve gaz sıkıntısını azalttığını belirtmiştir.

 

ZERDEÇALI TÜKETİRKEN KİMLER DİKKAT ETMELİ?

Diyabet hastaları ,reflü tanısı olan bireyler, safra kesesi hastalığı olanlar, hamileler ve  kan sulandırıcı ilaç kullananlar dikkat etmelidir. Zerdeçalın içindeki kurkumin maddesi kan glikoz(şeker) seviyesini düşürmeye yardımcı olduğu için ekstra hap kullanan diyabet hastaları dikkat etmelidir. Kan sulandırıcı kullanan bireylerde ise kurkumin maddesinin kan inceltici yan etkisi olduğu için mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.Zerdeçalın mide rahatsızlıklarında faydalı etkisi olsa da, reflü şikayeti olan hastalarda da kullanılırken dikkat edilmelidir.

Stj.Diyetisyen Ayça Parlakyiğit

3 ağustos 1997 tarihinde Kahramanmaraş doğumluyum.İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi K.Maraş’ ta tamamladım..Lisans eğitimim için Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım ve şu an 4. sınıf öğrencisiyim.Sağlıklı beslenme ile ilgili güncel bilgiler ve pratik tariflerle sizlerleyim.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir ?” için bir yorum

  • 9 Şubat 2019 tarihinde, saat 15:11
    Permalink

    Bu kadar çok faydası olduğunu bilmiyordum gerçekten televizyonda duyunca araştırayım dedim ve sitenizi duydum gerçekten tüketilmesi ve dikkat edilmesi gereken bir besin maddesiymiş.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir