Zencefil Zayıflatır Mı ? Etkisi Nedir? 

Hemen Paylaş!

Zencefil eski zamanlardan beri bit çok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkidir.Diyetlegzersiz.com’da bugün konuğumuz sağlıklı besinlerden zencefil ! Zencefil gerçekten Zayıflatır mı, zencefilin zayıflamaya ne gibi etkileri vardır ? Gelin beraber bakalım.

Zencefil antinflamatuar bir bitkidir.

Zencefilin ilk yararı antinflamatuar bir bitki olmasıdır.Bu özelliği sayesinde zencefilin ödem ve ağrıyı azaltıcı bir etkisi vardır.Özellikle eklem kaynaklı iltihaplanmalar , ödem ve hareket kısıtlılığı ile seyreden romatoid artrit gibi hastalıklarda yararlı olabileceği düşünülür.

Zencefil antikansirojeniltir.

Evet, zencefil kanser hücreleriyle savaşan mucizevi bitkilerden biridir. Özellikle sindirim sistemini içeren kanserlere karşı savaş açan ve kanser hücrelerini yok etmek için  çaba gösteren bir bitkidir.

Yoğun mide bulantınız varsa çaresi zencefil olabilir.

Zencefilin mide bulantısını önleyici bir etkisi de mevcut.Özellikle hamileler de görülen mide bulantılarını önlemede ve bulantı tedavisinde çok çok etkilidir.

Zencefil migren ilaçlarına benzer bir etkiye sahiptir.

Zencefilin migren ataklarında tedavi edici , atağı hafifletici bir etkisi vardır.

Zencefil kolesterolü düzenliyor.

Zencefilin kan yağları üzerinde düzenleyici bir etkisi mevcuttur.Kolesterol ve kandaki diğer yağlar üzerinde düzenleyici etkisi vardır.

Gelelim zayıflama konusuna 

Zencefil zayıflatan bir bitki midir ? 

Zencefil bir çok güzel yararına rağmen zayıflama konusunda etkili olduğuna dair herhangi bir bilgi şu anda bulunmamakta.2011 yılında zencefilin zayıflamaya olan etkisini araştıran bir çalışmada , zencefilin kilo verme ya da kilo alma konusunda bir etkisi olmadığı ortaya çıkmış.

Zencefil göbek yağlarını eritiyor mu ? 

Detoks sularına katılan zencefilin göbek yağlarını erittiğine dair hiç. Bir bilimsel açıklamaya dayanağı olmayan bilgiler ortalıkta geziyor.Bu bilgiler şu aşamada yalnızca şehir efsanesi olarak adlandırırılıyor .Zencefil kansere ve bir çok hastalığa karşı koruyucu bir etkisi olan sağlıklı besin olmasına rağmen, zayıflama üzerinde bir etkisi yoktur.

Buraya kadar okuduysanız bir önemli sırrı sizle paylaşacağım.Zencefil göbek yağlarını eriten bir etkiye sahip olmamasına rağmen iştah kontrolü sağlayan bir bitkidir.Yapılan bir çalışmafa zencefil çayı tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla kendilerini daha tok hissettikleri ve iştah kontrolünde daha başarılı oldukları ortaya konmuş.Tokluk hissi yaratması sebebiyle zencefilin kilo kontrolünde faydası olabileceği düşünülebilir.

Zencefil yüksek doz kullanımında nadir de olsa İshal, mide rahatsızlığı gibi problemlere sebebiyet verebilir.Özellihle kan sulandırıcı ilaç kullananların zencefil tüketmesi  önerilmez.Eğer kullandığınız ilaçlar varsa , zencefil tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Bir kaç konu da uyarmak gerekli.

  • Günde 4 grdan fazla zencefil kesinlikle tüketilmemeli.
  • 2 yaş altında olan çocuklara kesinlikle verilmemeli.
  • İlaç kullananlar mutlaka doktoruna danışmalı.

Bugün sağlıklı besinler kategorimizde zencefili inceledik.Zencefilin sağlığa çok güzel yararları olduğunu ancak göbek yağlarını yakmakduğını öğrendik.Bununla birlikle özellikle zencefil çayı içenlerin iştah kontrolünün çok daha başarılı olduğunu gördük.Bir sonraki yazı da hangi besini incelememi istersin ? Benimle yorumlarda paylaş! Bol sağlıklı günlerde tekrar görüşmek üzere😍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir