Zayıflamaya Yardımcı Besinler : Yüksek Posalı Besinler

Hemen Paylaş!

Diyetlegzersiz.com da bugün , zayıflamaya yardımcı besinleri konuşuyoruz.Zayıflamaya yardımcı besin gruplarından biri yüksek posa , yüksek lif içeren besinlerdir.Hadi gelin ilk önce posanın ne demek olduğunu anlayalım .Posa nedir ? Hangi besinler posalıdır ? Posanın zayıflamaya etkisi nedir ?

Posa yani lif, bitkisel yiyeceklerin içinde bulunan karbonhidratların, sindirim sisteminde parçalanmayan kısmıdır.

Yüksek posalı besinlerin zayıflamaya yardımı nasıl gerçekleşir ? 

Posalı besinler çok çiğnemeyi gerektirdiği için yemek yeme süresini uzatırlar.Midedeki sindirim ve midedeki boşalma hızını yavaşlatarak tokluk hissini arttırırlar.

Posanın zayıflamaya yardımcı bir diğer etkiside midede kapladığı hacim ile alakalı.Posalı besinler eş değer kalori de ki farklı besin gruplarına göre midede çok daha fazla yer kaplamasını sağlıyor.Bu durum da midenin dolmasıyla tokluk hissi sağlanıyor ve ekstra besin yemeye gerek duymuyor kişi.Örneğin aşağıdaki resimde 400 kalori içeren yağ , tavuk ve sebzenin midede kapladığı yeri görebilirsiniz.Peki posalı besinler nelerdir ? Hangi besinler yüksek posa içerir ? 

Meyveler , sebzeler , kurubaklagiller, tam buğdaylı tahıllar yüksek posa içeren besin gruplarıdır.Bu besinlerde bulunan posaya suda çözünebilir posa adı verilir.Tokluk hissi arttırma da etkilidir.Günlük posa ihtiyacımız ne kadar ? 

Sağlıklı bir sindirim sistemi için günlük posa ihtiyacı ortalama 25-30gr’dır.

Bu miktarı bir örnekle açıklamak gerekirse bir gün içinde 5-6 porsiyon sebze meyve , 1 porsiyon Kurubaklagil ve 5 dilim tam buğday ekmek yemiş olan bir kişi yeterli miktarda posa almış demektir.

Bugün zayıflamaya yardımcı besinler grubundan yüksek posalı besinleri inceledik.Sizde sağlıklı bir şekilde zayıflamak için posalı besinlerin gücünden yararlanmayı ihmal etmeyiniz.

Bol sağlıklı günlerde tekrar görüşmek üzere.

Sevgiler 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir