Yüksek Proteinli Diyet Yararlı mı Zararlı mı ?

Hemen Paylaş!

Proteinler vücudun temel yapı taşlarıdır.Vücutta gerçekleşen bir çok olay da proteinlerin rolü vardır.Son yıllarda popüler olmaya başlayan yüksek proteinli diyetler gerçekten yararlı mı yoksa zararlı mı bugün sizlerle bu konuyu paylasacağız.

Yüksek Proteinli Diyet Faydalı mı Zararlı mı ?

Sağlıklı bir yetişkin için günlük protein ihtiyacı genellikle ağırlık başına 1 gr olacak şekilde hesaplanmaktadır.

Günlük olarak alınması gereken proteinin yarısı bitkisel yarısı hayvansal kaynaklı olması en sağlıklı seçim olacaktır.

Hayvansal kaynaklı proteinleri bir çoğumuz biliyoruz.Süt,yumurta,peynir,kırmızı et,tavuk,balık vb.

Bitkisel kaynaklı proteinler ise : kurubaklagil,fındık,fıstık,badem,sebzeler ve tahıl grubu besinlerdir.

Yüksek Proteinli Diyet Faydalı mı Zararlı mı ?

Bu besinlerin tüketim miktarı ile ilgili bir genelleme yapmak mümkün değil.Kişinin ihtiyacı diyetisyenler tarafından belirlenerek en uygun olacak şekilde planlanıyor.Örneğin Bir kişi için günlük 150 gr et/tavuk/balık grubu besin gerekirken bir başkası için bu miktar 80 gr olabiliyor.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var.Yüksek proteinli diyetlerim kontrolsüzce uygulanması farklı sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Örneğin gereksinimi üzerinde protein alan kişilerde kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığı görülme oranları artmaktadır.Bu durum kemiklerin zayıflaması ve kırılmasıyla sonuçlanmaktadır.

Fazla protein tüketenlerde böbrek taşları oluşumunda artış görülmektedir.

Proteinli besinlerin aşırı alınması kanda ürik asit yükselmesine bunun sonucu gut hastalığı, romatizmal hastalıklarında görüşmesine neden olmaktadır.

Herşeyin fazlası zarar sözü protein konusunda da tamamen geçerli durumda.Sadece bir besin grubuna yönelmek yerine farklı besin gruplarını içeren sağlıklı bir beslenme sistemi ile beslenmek sağlığınızı koruyup güçlendirme de en doğru seçim olacaktır.

Yüksek Proteinli Diyet Faydalı mı Zararlı mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir