Yeşil Çay Gerçekten Zayıflatıyor mu ? |Sağlıklı Besinler 

Hemen Paylaş!

Bugün sağlıklı besinler kategorimizde yeşil çayı inceliyoruz.Yeşil çay nasıl oluşuyor , içinde hangi maddeler bulunur , sağlığa etkisi nedir , zayıflamaya etkisi nedir , kimler yeşil çay kullanmamalı , günde kaç bardak yeşil çay içilir ? İşte tüm detaylar diyetlegzersiz.com’ da

Yeşil Çay Nasıl Oluşuyor ? |Sağlıklı Besinler 

Normalde çay yaprakları fermantasyon fırınlarında fermente edilip günlük olarak tükettiğimiz siyah çay haline geliyor.Yeşil çay da ise fermantasyon işlemi yerine buharlaşma işlemi uygulanıyor.Bu buharlaşma işlemi çay yapraklarında doğal olarak bulunan polifenollerin korunmasını sağlıyor.Bu polifenoller arasında özellikle kateşin olarak bilinen madde yeşil çaya kıymetini veren maddelerden biri oluyor.Yeşil Çay içinde ne var ? |Sağlıklı Besinler

Yeşil çay içerisinde yok yok desek yeridir.Karbonhidrat , protein ( elzem aminoasitler) Çeşitli mineraller , Polifenoller, B,C,E vitaminleri, kafein, kateşin.Yeşil Çayın Sağlığa Yararı Nedir? | Sağlıklı Besinler 

Yapılan çalışmalar yeşil çayın sağlık açısından bir çok yararı olduğundan bahsetmiştir.Yeşil Çayın Sağlık açısından yararları şöyle sıralanabilir : 

Obeziteye karşı koruyucudur.

İnsülin direncine karşı koruyucudur.

Hipertansiyona karşı korur.

Termogenesis etkisi vardır.

Antifungal(mantara karşı ) ,antiviral ( virüslere karşı ) etkiye sahiptir .

Sinir sistemine olumlu etkileri vardır .

Antikansirejeniktir.Kanser hastalıklarına karşı koruyucudur.

Yeşil çay içerisinde bulunan kateşin; obezite , tip 2 diyabet , kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanabileceği düşünülmektedir.4) Yeşil Çayın Zayıflamaya Etkisi Nedir ? | Sağlıklı  Besinler

Yapılan bilimsel çalışmalarda yeşil çay içen bireylerde belirli bir süre sonunda içmeyen bireylere kıyasla kilo kaybı, beden kitle indeksinde azalma ve bel çevresinde incelme olduğu saptanmıştır.

Yeşil çayın iştah kontrolü üzerinde etkisini öne süren çalışmalar da mevcuttur .

Yeşil çayın termogenes etkisi ve kafein içeriği metabolizmayı kısa süreli de olsa hızlandırır.

Bunun yanı sıra yeşil çayın kilo vermeye yardımcı olan anoroksijenik genlerin sayısını arttırdığı yönünde çalışmalar mevcut olup bu çalışmalar henüz kesin sonuca bağlanamamıştır.

Tüm bunlara dayanarak yeşil çayın kilo vermeye zayıflamaya olumlu etkisi olduğu söylenebilir.Ancak hiç bir besin sihirli bir etkiye sahip değildir.Sağlıklı beslenme ile kilo verme bu işin esasıdır.Sağlıklı beslenmenin yanında yeşil çay tüketimi kilo verilmesine yardım sağlayacaktır.

5) Yeşil Çay hangi durumlarda kullanılmamalı? | Sağlıklı Besinler 

Her şeyin fazlası zarar diye boşuna söylememişler.Yeşil Çayın gün içinde fazla tüketilmesi karaciğer ve pankreas da bozukluklara sebep olabilir.Demir emilimini engelleyerek Demir eksikliği anemisine kadar ilerliyebilir.Ciddi kalp hastalığı olanlar , böbrek yetmezliği olanlar yeşil çay kullanmamalıdır.İlaç kullananlar ise mutlaka doktora yeşil çayın kullandığı ilaçla etkileşimi olup olmadığını sormalıdır.Normal sağlıklı bir birey gün içinde 3-4 bardak yeşil çay içebilir.

Geldik yazımızın sonuna.Yeşil Çay ile ilgili merak ettiklerinizi yorumlar kısmında sorabilirsiniz Bir sonraki yazı da tekrar görüşmek üzere.Bol sağlıklı günleriniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir