Yaşam Kalitesi Nedir ? Egzersiz Yaşam Kalitesini Etkiler Mi ?

Hemen Paylaş!

Merhabalar,
Hayat,bir şekilde devam ederken kimi zaman uzun çalışma saatleri,kimi zaman sağlık sorunları,kimi zaman yakın çevremizdeki insanların sorunları ve bunlar gibi yüzlerce neden yaşam kalitemizi düşürebiliyor..Yaşam devam ediyor ama kimi zaman yaşamdan aldığımız keyif, kalite azalıyor.Yaşam kalite üzerinde etkili olduğu yapılan bir çok akademik çalışmayla kanıtlanan faktörlerden biri de egzersiz. Sedanter (hareketsiz) bir yaşam tarzı sürdüren insanların yaşam kalitesi üzerinde de düşüşler meydana gelebiliyor.Yaşam kalitesini yüksek olan insanlar daha verimli,daha üretken bir bireyler haline geliyor.

Yaşam kalitesi kavramını biraz daha açıcak olursak;Yaşam kalitesi kavramı köken olarak antik çağlardan günümüze kadar uzanan süreç içinde değişen hayat koşulları ve bu değişimlerin getirdiği yeniliklerle şekillenmiş bir kavramdır. Bu konuya dolaylı olsa da değinen ilk kişi Aristo’ dur. Hayattaki en son amaç Aristo tarafından Eudamania olarak adlandırılmaktadır. Bunun anlamı iyi bir ruh ve enerjiyle kutsanmak ve bu şekilde yaşamaya başlamaktır (Tekkanat, 2008,ss. 12).

Aristo ve ardından gelen çoğu filozofa göre yaşamanın temel amacı en yüksek
düzeye ve yaşamın izin verdiği en iyi duruma sahip olmaktır. Böylece bu hedefe ulaşan kişi en yüksek yaşam kalitesine sahip olur. Tıp alanında ise Hipokrat zamanında bile hekimlere, hastaların iyileştirilmesi ve yakınmalarının giderilmesi sırasında olabildiğince iyilik halinin en yükseğe çıkarılması konusunda sorumluluk almaları öğretilmekteydi (Levine, 1996).

Doğadaki canlıların birincil hedefi basit bir anlamda yaşamlarını devam ettirmektir.Doğadaki diğer canlılardan farklı olarak insanoğlu, yaşamı basit anlamda devam ettirmenin yanında yaşamın kalitesini de artırmaya çalışır. Daha kaliteli bir yaşam biçimi de çalışmayı, üretmeyi ve sağlıklı olmayı gerektirmektedir. Bütün bu basit gerçekler insanın günlük yaşantısındaki hareketliliğinin temelini oluşturmaktadır(Vural, 2010, ss. 26).

Fiziksel aktivite ve egzersiz; koruyucu sağlık yaklaşımının bir aracı olarak bireyin sağlığını geliştiren, gelişmiş durumunu devam ettiren, yorgunluğa ve hastalıklara karşı direncini arttıran hareketlerin toplamıdır (Vural, 2010, ss. 13).Düzenli spor alışkanlığı genel olarak vücut düzgünlüğünü arttırarak, sağlam bir fiziksel yapının gelişimine olanak sağlar. Ayrıca spor sonrası salınan endorfin ve opioidler ağrı eşiğini yükseltir ve psikolojik olarak genel bir iyilik hali yaratır.Böylelikle yüksek bir yaşam kalitesine sahip olmuş oluruz (Özer ve Baltacı, 2008, ss.14).

Egzersiz ve yaşam kalitesi üzerine araştırmalarım ve paylaşımlarım devam edecektir.Daha önceden paylaştığım Egzersizin Mental Sağlık Üzerine Etkileri yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
Bol sağlıklı,huzurlu günlerde tekrar görüşmek üzere.
Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir