ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİ ÇİĞNEMEK FAYDALI MI ?

Hemen Paylaş!

Üzüm çekirdeğini çiğnemek faydalımıdır ? Üzüm çekirdeği zayıflatır mı ? Üzüm çekirdeği faydalı mıdır ?

Üzümün çok yararlı bir meyve olduğunu hepimiz biliyoruz. Üzümü yerken kimileri çekirdeği ayıklıyor , kimileri üzümün çekirdeğini de yiyor.Üzüm çekirdeğini çiğnemenin faydaları-zararları nelerdir.Bugün Diyetlegzersiz.com’da konumuz Üzüm Çekirdeği 

Asmanın anavatanı olması nedeniyle Türkiye çok sayıda üzüm çeşidine sahiptir. 1000 tane çeşidi olmasına rağmen,50 çeşidi yetiştirilir.
Çok erkenci çeşitler için temmuz başında, erkenci çeşitler için temmuz ortası veya sonu, orta mevsim çeşitler için ağustos ortası veya sonu; geçci çeşitler için ise eylül ayıdır.

Herkesin merak ettiği  soru : Üzüm çekirdeği çiğnemek faydalı mıdır?

Üzüm çekirdeği ağızda ezilirken, içerdiği OPC-kompleksi de açığa çıkacaktır. Bu OPC kompleksinin antioksidan özelliği vardır.Ve yapılan araştırmalara göre hiçbir meyvede veya çekirdekte bu kadar güçlü antioksidan yoktur.

Bu antioksidan çeşidi ne işe yarar diye sorarsanız eğer ; zamanla hasar gören kılcal damarlara esneklik kazandırır ve vücut içindeki kan dolaşımını destekler.

Genel olarak tüm üzüm çeşitleri, B1, B2, demir ve potasyumdan zengindir.
Koyu renkli üzümlerin yeşil  üzümden en büyük farkı kan yapıcı özelliğinin olmasıdır.Koyu kırmızı renkli olması ile de antioksidan özelliği daha fazladır.
Koyu renkli üzümlerin bu antioksidan etkisini sağlayan madde ise Resveratrol ‘ dür.Üzümlerin kabuğu ve çekirdeğinde bulunur. Üzümler, biyolojik stres altında kalınca bu maddeyi üretirler.
Üzüm dışında ahududu, dut, erik, yerfıstığı, yabanmersini, kızılcık ve kirazda da bulunur.
Üzüm ve şarabın içeriğinde resveratrol  maddesinin keşfedilmesiyle bu bileşiğe olan ilgi artmıştır ve araştırmalar devam etmektedir.

Üzüm çekirdeğinin bilimsel gerçeği 

Birçok eczacılık ve tıp literatüründe antimikrobiyal, antitümör ve antioksidan etkileri olduğu vurgulanmaktadır.
En çok yapılan araştırma konu ise kanserin üzerine etkileridir➡️ Kanserin tüm aşamalarında durdurucu ve engelliyici özelliği olduğu belirlenmiştir.
Harvard Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmalarda obezleştirilen deney farelerinde; şarap özütü verilmeyen farelerin kısa sürede öldüğü, verilenlerin ise  organlarını kendi kendine yenilediği, obeziteye bağlı komplikasyonların ve ölüm oranlarının azaldığı tespit edilmiştir.

Resveratrolün en etkili olduğu organ ise kalptir. Koroner kalp hastalıklarının riskini ve kötü kolesterol olan LDL’yi de azaltabileceği belirlenmiştir.
Fransada koroner kalp hastalıklarının düşük olmasının sebebini orta düzeyde şarap tüketimine bağlı olduğu düşünülmektedir…

Stj.Diyetisyen Ayça Parlakyiğit

3 ağustos 1997 tarihinde Kahramanmaraş doğumluyum.İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi K.Maraş’ ta tamamladım..Lisans eğitimim için Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım ve şu an 4. sınıf öğrencisiyim.Sağlıklı beslenme ile ilgili güncel bilgiler ve pratik tariflerle sizlerleyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir