Troid Hastalığında Zayıflamak Mümkün mü ? Nasıl Beslenmek Gerekir ? Diyet Çeşitleri

Hemen Paylaş!

Troid hastalıkları günümüzde yaygın olarak görülen hastalık gruplarındandır.Özellikle zayıflama sürecindeki kişilerde troid hormonlarına bağlı problemler zayıflama sürecini olumsuz yönde etkileyebilmekte.Doğru ve sağlıklı besin seçimleriyle bu olumsuz etkiyi minimuma indirmek mümkün.Diyetlegzersiz.com’da bugün troid hastalıklarında beslenmeyi konuşuyor olacağız.

Troid Hastalığı Diyet Çeşitleri

Troid hastalıkları genel olarak hipotroidi ve hipertroidi olarak gözlenir.Hiptroidi de kan tahlillerinde TSH yüksek, T3 ve T4 hormonları düşük olarak gözlenir.Genellikle ilaç tedavisine başlanır.TSH yüksekliğine rağmen T3 ve T4 değerleri normalse bu durum subklinik hipotroidi olarak adlandırılır ve doktor kişinin durumuna göre ilaca başlayıp başlanmayacağına karar verir.Hipertroidi de ise bu durumun tam tersi vardır.Kanda T4 ve T3 düzeyleri yüksek, TSH ise düşük bulunursa hipertiroidi tablosu ortaya çıkar.Bu hastalıklarda kullanılan ilaçların yanısıra kişiler beslenmesine de mutlaka dikkat etmelidir.

Troid Hastalığı Diyet Çeşitleri


Troid hastalıklarında nasıl beslenilir ? Hipotroidi olanlar neler yemeli ?

Troid Hastalığı Diyet Çeşitleri

Hipotroidi olan bireylerde bitmeyen halsizlik,yorgunluk,saçlarda dökülme , citte kuruluk gibi şikayetler görülebilir.Bu kişiler kan  tahlillerine, yaşam tarzlarına, kullandığı ilaçlara uygun yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulamalıdırlar.

Hipotroide beslenme önemli bir konudur.Özellikle hipotroidi olan hastalarda bu duruma ek olarak kolestreol ve trigliserit yüksekliği,demir değerlerinde düşüklük ve şişkinlik ödem bulguları da sıklıkla görülebilmekte.Tüm bu bulguları düzeltmeye yardımcı kişiye özgü bir beslenme sistemi oluşturulması oldukça önemli.

Troid Hastalığı Diyet Çeşitleri


Troid hastalıklarında nasıl beslenilir ? Hipotroidi olanlar neler yemeli ?

İyot minerali troid hormonlarının çalışması için elzem bir mineraldir.Eğer hipotroidiniz varsa beslenmenizde mutlaka iyotlu tuza yer vermelisiniz.

Tiroid hormonlarının çalışmasını azaltan bazı besinler vardır.Bu besinler guatrojenik besin olarak adlandırılır .Hipotroidi olan kişilerin bu besinleri çiğ olarak tüketmesi önerilmez. Guatrojenik besinler .; beyaz lahana,, karnabahar, kara lahana,brokoli, brüksel lahanası, hardal, soya fasulyesi, yer fıstığı, turp, darıyı olarak sayılabilir. Pişirerek tüketmek guatrojen madde miktarını azaltığından daha iyi tolere edilebilir.

Troid Hastalığı Diyet Çeşitleri

Selenyum mineralleri de hipotroidi hastaları için olumlu etkiye sahip olabilir.Selenyum içeren  balık, , yumurta, hindi, dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ve tam tahıllar uygun miktarlarda tüketilmelidir.

Peki ya Soya ? Soya içeren besinler özellikle ilaç kullanan hipotroidi hastalarının dikkat etmesi gereken bir konu.Eğer sıklıkla soyalı ürünler tercih ediyorsanız bu durum kullandığınız hormon ilaçlarının vücutta emilimini azaltır.Ve hormon eksikliğinin devam etmesi gibi durumlar görülebilir.Soya tüketimi konusunda titiz davranılmalı tüketilecekse doktor ve diyetisyen ile mutlaka görüşülmeli.

Troid Hastalığı Diyet Çeşitleri

Bunlarla birlikte mutlaka her gün en az 2.5 litre su içimek ve haftada 5 gün 40-45 dk orta tempolu yürüyüş yapmak hem hastalık bulgularını hafifletme hem de daha sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez unsurlardır .Hipotroidi beslenmesi ile ilgili merak ettiğiniz başka sorular varsa bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.Bol sağlıklı günlerde tekrar görüşmek üzere.

Troid Hastalığı Diyet Çeşitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir