Stres Kilo Aldırır Mı ? Püf Noktalar

Hemen Paylaş!

Stres ile kilo arasında bir bağlantı olduğunu ilk bizden  duymuyorsunuzdur.Bu bağlantı nasıl oluşur ? Stres sağlımızı nasıl etkiler ? Stres kilo aldırır mı ? Stres kilo vermeyi engeller mi ? Tüm soruların cevabı Diyetlegzersiz.com ‘ da !

stres-kilo-aldirir-mi-stres-kilo-vermeyi-engeller-mi-stres-ve-kilo

Birçoğumuz stres sebebiyle kilo aldığımızı düşünüyoruz.Peki , stresin gerçekten kilo alma üzerine etkisi var mı ? Stresliyken kilo alma nedenleri nelerdir ? Gelin beraber bakalım..

Stres hem metabolik fizyolojinizi hem de davranışlarınızı değiştiryor. İlk olarak stres seviyeleriniz arttıkça daha fazla yeme isteği hissediyor olabilirsiniz (herkeste böyle olmak zorunda değil) aynı zamanda stresli olmak sizi sağlıklı değil daha kalorili yiyeceklere yöneltir. Çünkü vücut tehlikede olduğunu bu yüzden de enerjiye ihtiyacı olduğunu zanneder. Kısaca stresliyken canınızın elma değil de çikolata çekmesi sizin suçunuz değil, tamamen vücudunuzun evrimi ile ilgili. Bu stresin doğrudan etkilerindendir.Bu durum stresliyken kilo almanıza sebep olabilir.

Beslenmenizde stres yönetimi ile ilgili bir kaç cümle duymaya ihtiyacınız varsa buyrun buraya > Beslenme de Stres Yönetimi Nasıl Sağlanır ? 

stres-kilo-aldirir-mi-stres-kilo-vermeyi-engeller-mi-stres-ve-kilo

Stres sağlımızı nasıl etkiler ? Stres kilo aldırır mı ? Stres kilo vermeyi engeller mi ?

Stresin dolaylı yoldan etkileri de vardır. Bunlar arasında uyku kalitesinin düşmesi, spor yapmayı azaltma ve alkol tüketiminde artma olabilir. Stres uyku kalitesini çok sayıda insan için düşürür ve verimsiz uykular vücudunuzun metabolik aktivitelerini değiştirir, verimli uyuyamamış vücutlar kilo almaya daha yatkındırlar, çünkü enerji depolamaya çalışır. Daha az  spor yapma genel olarak fiziksel aktiviteye yönelik motivasyonsuzlukla açıklanır. Vücut sürekli enerji depolamaya çalışırken elbette fiziksel aktivite gözünüze birden daha cazip görünmeyecektir. Ancak stresinizi spor yaparak azalttığınızı deneyimlediyseniz defalarca, artık bu sizin için bir alışkanlık olmuş demektir, bu koşulda da stres sizde spor yapma isteği uyandırabilir.

stres-kilo-aldirir-mi-stres-kilo-vermeyi-engeller-mi-stres-ve-kilo

Alkol tüketiminin de artması yine kilo almaya yönlendirir çünkü alkol hem uyku kalitesini düşürür (sanılanın aksine) hem de içtiğiniz içkiye göre yüksek kalori içeriyor olabilir. Stresin alkole yönlendirmesinin sebebi de, alkol depresan yani bir yerde sakinleştirici olduğu için vücudun stresle başa çıkma mekanizması alkol tüketimi olmuştur. Bu da sonradan öğrenilmiş bir davranıştır ve değiştirilebilir.

Stresin sağlımız üzerine nasıl etkileri vardır sorusunun bir cevabı da bölgesel yağlanma olabilir.
Kronik stres ile birlikte salgılanan kortizol hormonu yağın karın bölgesinde ve içorganların çevresinde depolanmasının komutunu verir vücuda. Bunun üzerine bel bölgesi kalınlaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir