Sırt Kaslarını Germek İçin 5 Farklı Yöntem

Hemen Paylaş!

Herkese merhaba,sırt ağrıları toplumumuzda sıklıkla görülen problemler arasındadır.Sırt ağrıları birçok farklı patolojik durum sebebiyle oluşabilir.Bütün ağrılarda olduğu gibi sırt ağrılarında da önce ağrı nedenini belirleyip ardından ona uygun tedavi,rehabilitasyon modaliteleri kullanımı esastır.

Germe egzersizleri hem tedavi hem koruma amaçlı olarak sıklıkla tercih edilen egzersiz grubundadır.Germe egzersizleri ardından yapılacak egzersizin etkinliğini arttırabildiği durumlar mevcuttur.Aynı zamanda germe egzersizleri kısıtlılıklar için uygulanacak en önemli egzersiz modellerindendir.

Bugün sizlerle sırt ağrılarından korunabilmek için uygulayabileceğiniz 5 farklı germe egzersizi modelini paylaşacağım.

1)Kedi-deve egzersizi
Omurganın mobilitesi için önemli bir egzersizdir.Deve pozisyonunda sırt kaslarınızı gerebilirsiniz.Bu egzersizin detaylarına bel sağlığını korumak için yapılabilecek egzersizler adlı yazımdan ulaşabilirsiniz.

2)Sırt kaslarınızı germek için kullanabileceğiz başka bir egzersiz ise şöyle; Orta sertlikte bir zeminde dizleriniz üzerinde oturun Başınızı ve üst gövdenizi zemine yaklaştırarak kollarınzla ileriye doğru uzanın.

3)Bir diğer egzersiz alt sırt bölümü için.Sırt üstü zeminde uzanaın.Bacaklarınızı dizlerinden bükerek kendinize doğru çekin.Ellerinizle bacaklarınıza destek olun

4)Sırt kaslarını germek için uygulayabileceğiniz bir diğer egzersiz için; bacaklarınızı düz bir şekilde uzatarak uzun oturuş pozisyonuna geçin.Ellerinizle ayaklarınıza doğru uzanın.Bu esnada dizlerinizin bükülmemeli.Bu egzersizle hem sırt hem bacak kaslarınızı gerebilirsiniz.Aynı egzersiz ayakta da yapılabilir.

5)Son olarak seçtiğim egzersiz karın kaslarını güçlendirmek için tercih edilen mekik egzersizi.Bu egzersizi yaparken karın kaslarınızı kuvvetlendirir,sırt kaslarınızı germiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir