Sahurda Nasıl Beslenmek Gerekir,Sahurda Tok Tutan Besinler Nelerdir ?

Hemen Paylaş!

Sahurda tok tutan besinler nelerdir? Sahurda hangi besinleri tüketmek gerekir? Sahur için örnek menü önerileri nelerdir , diyetlegzersiz.com’da bugün sahur da beslenmeyi konuşuyoruz.

Ramazan demek huzur demek ,iç organlarımızın hafiflediği,ruhumuzun arındığı bir ay demek.Ramazan da sağlığımızı korumak için sahur ve iftarlarda sağlıklı beslenmeye uygun olacak şekilde besin seçimi yapmak gerekiyor.Ramazanın en temel öğünlerinden olan sahur kesinlikle atlanmamalıdır.Tok tutan, kan şekerini gün boyu dengelemeye yardımcı olacak besinler sahur öğünleri için uygun olacaktır.Peki bu yiyecekler nelerdir?.İşte sahurda tok tutan yiyecekler ve sağlıklı beslenme önerileri ;

• İlk olarak sahur öğününü sizi güne hazılayan kahvaltı öğünü gibi düşünebilirsiniz.Bu sebeple kahvaltı da tüketilen yumurta,yeşillik,domates,salatalık,tuzsuz peynir,tuzsuz zeytin gibi besinler sahur için idealdir.

• Sahurda ekmeğinizi tam buğday ekmeği olarak tercih etmenizi öneriyorum.Tam buğday ekmekleri içeriğindeki lif dolayısıyla daha uzun süre tok kalmanıza yardımcıdır.

• Sahurunuzda mutlaka yumurta bulunsun.Yumurta içerisindeki protein biyolojik değeri en yüksek olan proteindir.Yani, yumurta bizim kıymetlimiz.Yumurtanızı ister haşlama ister lor peynirli bol yeşillikli bir omlet şeklinde tüketebilirsiniz.

• Sahurda 2-3 ceviz-5-6 badem,10 fındık gibi (bunlardan bir tanesi ) yağlı tohumlar tercih edebilirsiniz.Bu besinler de daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

• Sahurda içecek olarak ayran,kefir,süt gibi içecekler tüketebilirsiniz.

• Bunların yanı sıra 1 adet taze meyve ya da 2 adet hurma tüketmenizde kan şekerinizi düzenleme de yararlı olucaktır.

• Ramazan da su tüketimi de en önemli konulardan biri.Sahurunuzda mutlaka 600 ml.(3 su bardağı ) su tüketmelisiniz.

Sahurda uygulanması gereken beslenme önerilerini ve sahurda tok tutacak besinleri paylaştığımız yazının sonuna geldik.Soru ve düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir