Sağlıklı Beslenmenin Gerçekleri

Hemen Paylaş!

Sağlıklı beslenmek nedir ? Karın doyurmak mı ya da insanın istediği şeyleri yiyip içmesi mi ? Aslında hiç biri…Diyetlegzersiz.com’da bugün sağlıklı beslenmenin gerçeklerini konuşuyoruz.


Önce tanımlayarak başlayalım;

Sağlıklı beslenme, insanın büyüyüp gelişmesi ve sağlıklı,üretken olarak uzun süre yaşayabilmesi için gerekli besin öğelerini alıp vücutta kullanmasıdır.

Yapılan araştırmalar insanların sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürebilmesi için her gün 50 besin öğesine ihtiyaçları olduğunu ortaya koymuştur.

Ayrıca gün içinde bu 50 besin öğesinin ne kadar alınması gerektiği tüm dünyada yapılan araştırmalar sonucu saptanmıştır.


Sağlıklı beslenmenin amacı kişilerin yediği yemeği zevkle haz alarak yerken , günlük ihtiyacı olan 50 besin öğesini de almasıdır.

Bir yiyecek tek başına 50 besin öğesinin her birini gerekli düzeylerde karşılayamaz.İşte bu noktada çeşitli beslenme  devreye girmektedir.Daha sağlıklı ve üretken bir yaşam için çeşitli beslenme şarttır.Çeşitli beslenme , karbonhidrat ,protein , yağ,vitamin ve mineraller içeren besinlerin hepsinin birlikte tüketilmesidir.Böyle beslenildiği zaman vücut ihtiyacı olan tüm besin  öğelerini karşıladığı için düzenli çalışır.Bunu bir otomobilin çalışma sistemiyle karşılaştırabiliriz.Otomobilin çalışması için motor;benzin, yağ,hava ve suya ihtiyaç duyar.Bunlardan bir tanesi bile eksik olursa motoru çalıştırmak mümkün olmaz ya da ilk anda çalışsa bile ,bir süre sonra ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz.İşte bu örnekte de olduğu gibi, Vücudumuzın yukarıda saydığım tüm besin öğelerine ihtiyacı vardır.Bu besin öğelerinden biri eksik alınırsa o anda olmasa bile ,bir süre sonra vücudun çalışmasında bozukluklar olur ve bu durum kendini hastalık olarak gösterir.


Sağlıklı beslenme için gerekli olan 50 besin öğesini 6 kategoride ele almak mümkündür.

1.Proteinler: Et,balık,tavuk,yumurta,süt,yoğurt vb.

2.Karbonhidratlar: Ekmek,makarna ,pirinç,bulgur ,meyve,sebze,şeker vb.

3.Yağlar:Zeytinyağı,ayçiçek yağı ,tereyağ,ceviz,zeytin,fındık vb.

4.Vitaminler:A,D,E,K,B ve C vitaminleri 

5.Mineraller:Kalsiyum,Demir,fosfor,iyot,sodyum vb.

6.Su 

Sağlıklı beslenme kapsamında bu besin öğelerinin yeterli ve dengeli olarak alınması gereklidir.Sizde sağlığınızı korumak ve iyileştirmek istiyorsanız tek tip beslenmeden kaçınarak tüm besin öğelerini kapsayan çeşitli beslenmeye yönelmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir