Sağlıklı Besinler:Karabuğday Faydaları,Zayıflamaya Etkisi,Besin Değeri

Hemen Paylaş!

Sağlıklı besinler kategorimizde bugün karabuğdayı inceleyeceğiz.Son dönemin popüler besinlerinden olan karabuğdayın özellikleri nelerdir? Besin değeri nedir ? Sağlığımız üzerinde ne gibi etkilere sahiptir? Zayıflamak isteyenler karabuğday kullanabilir mi ? Diyetlegzersiz.com’ da bugün 10 maddeyle karabuğdayı anlatıyoruz.

1.Besin değeri-Sağlıklı Besinler Karabuğday
Karabuğday diğer tahıl grubu besinlere oranla daha fazla protein içermektedir.Ayrıca yağ oranı da oldukça düşüktür.1 yemek kaşığı pişmiş karabuğday (20gr)18 kaloridir.%13-15 oranında iyi kalite protein içerir.

2.Gluten içermez-Sağlıklı Besinler Karabuğday
Gluten,Çölyak hastalarının sindiremediği bir besin maddesidir. Un,makarna,bulgur,buğday gibi besinlerde bulunan gluten maddesi karabuğday da bulunmaz.Bu sebeple karabuğday çölyak dostu bir besinidir.

3.Diyabetlilerde güvenle tüketebilir-Sağlıklı Besinler Karabuğday
Karabuğday %75 oranda kompleks karbonhidrat içerdiği için  düşük glisemik indekse sahip bir besindir.Bu durum kan şekerini dengede ve kontrol altında tutmaya yardımcıdır.

4.Posa miktarı yüksek-Sağlıklı Besinler Karabuğday
Yüksek lif içeriğinde sahip olan karabuğday uzun süre tokluk sağlar.Zayıflamak isteyen ya da kilosunu kontrol altında tutmak isteyenler tercih edebilir.

5.Bel Çevresi Yağlanmasını Azaltıyor-Sağlıklı besinler Karabuğday

Karabuğday üzerinde yapılan bir çalışmada beyaz ekmek ve un tüketenlere kıyasla karabuğday unu tüketenlerin bel çevresinin daha ince olduğu ve daha az kilo problemi yaşadıkları bildirilmiştir.

karabuğday diyet

6.Kötü Kolesterolü düşürüyor.-Sağlıklı Besinler Karabuğday
Karabuğday yağ içeriği bakımından diğer tahıllara oranla daha fazla lineloik asit içerir.Karabuğdayın kötü kolestreol olan LDL yi düşürücü , İyi kolestreol olan HDL yi ise arttırıcı etkisi vardır.

7.Yüksek Tansiyon içinde kullanılabilir-Sağlıklı besinler Karabuğday
Karabuğday . % 34 manganez, % 28 bakır, %21 magnezyum, % 18 lif ve % 17 fosfor içerir.Mineraller bakımından da zengin olan karabuğday yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıklarına karşı etkilidir.

8.Serbest radikallerle mücadele eder.-Sağlıklı Besin Karabuğday
Antioksidan sistemi destekleyici görev yapan flavanoidlerden  ‘’rutin’’ isimli maddeyi içerir.Kanser ve birçok kalp hastalığına karşı koruyucu rolü vardır.

9.Karaciğer Yağlanmasını Azaltır-Sağlıklı Besin Karabuğday
Karabuğday içerisinde kolin adı verilen bir madde bulunur.Bu maddenin karaciğer yağlanmasını azaltıcı etkisi vardır.

10.Bağırsak problemleri için faydalıdır.-Sağlıklı Besin Karabuğday
Yüksek oranda lif içeren karabuğday bağırsak hareketlerini artırır.Sindirim sistemini düzenler.Kabızlık problemi olanlar için kullanabilir.

 

Karabuğday Nasıl Pişirilir ?

Karabuğdayın pişmesinde buğday/su oranı 1′ e 2′ dir.1 su bardağı karabuğdayın pişmesi için 2 su barağı su gerekir.Karabuğday suyu kısa sürede çekerek çabucak hazır olur.Çorbalarda,salatalarda,dolmalarda, aklınıza gelebilecek bir çok yemekte tercih edilebilir.

 

BONUS : Semizotlu Karabuğday Salatası Tarifi

1 su bardağı haşlanmış karabuğday
1 adet havuç
Yarım demet semizotu
1 küçük kırmızı soğan
Göbek marul
1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yapılışı : 1 su bardağı karabuğdayın üzerine 2 su bardağ kaynamıış su ekleyerek 10 dk kadar pişmesini sağlayalım.Havuçlarımızı rendeleyelim.Soğanı ince halka şeklinde doğrayalım.Diğer yeşillikleri doğrayıp istediğimiz baharatları ekleyelim.

Karabuğday Salatanızı ana öğünlerinzde tüketebilirsiniz.Tarif yaklaşık olarak 150 kaloridir.

Sağlıklı bir besin olan karabuğday bir çok yararına rağmen aşırı miktarda tüketilmemelidir.Karabuğday tahıl grubu bir besindir.Beslenme programlarında çeşitlilik sağlamak için kullanılabilir.Tek tip beslenme şeklinde uygulamayınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir