Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmeli ?

Hemen Paylaş!

Safra kesesi ameliyatı sonrası nasıl beslenmeliyiz , safra kesesi olmayanlar hangi besinleri sindiremez , safra kesesi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Safra kesesi alınanlarda beslenme önerilerini paylaşıyoruz. 

Safra kesesi ; karnın içinde ve karaciğerin sağ alt kısmında bulunan armut şeklindeki organdır. Başlıca görevi karaciğer tarafından üretilen safrayı depo etmek ve ince bağırsağa göndermektir.Safra içerisinde bilirubin, safra tuzu, su, kolesterol gibi maddeler bulunur.Safranın en önemli görevlerinden biri yağların sindirimi ve emilimidir.Safra kesesi sorunlarının ana nedeni ise  safra taşlarıdır.Bu taşların görülme sıklığı yaş ve obezite ile doğru orantılıdır.Ayrıca erkeklere oranlarda kadınlarda daha fazla görülür.Safra kesesinin alınması işlemine ‘Kolesistektomi’ denmektedir.Bu ameliyatın asıl yapılma nedenlerinden biri safra taşı varlığıdır.Diğer nedenleri ise safra kesesi iltihapları ve safra kesesi kanseridir.Bu cerrahi işlem ile safra kesesinin alınmasından sonra bu kesenin görevlerini safra kanalı üstlenir.Kolesistektomi sonrasında beslenme çok önemlidir, vücudun toleransına göre bireylerin diyetleri ayarlanmalıdır.

Safra Kesesi Ameliyatı sonras süreç nasıldır ?

Hastalarda normal ağız yoluyla beslenmeye geçilmesi için hastanın gaz çıkarması ve bağırsak hareketlerinin olması beklenir.Daha sonra tolere edebildiği kadar diyeti açılır.Diyeti düzenlenirken de yağlı yiyeceklerin yavaş yavaş verilmesi gerekir.Çünkü safra kesesinin en önemli görevlerinden biri yağların emilimidir bu sebeple yağlı yiyeceklere çok dikkat edilmelidir.Ayrıca bireyin ishal(diyare) olmaması için lifli besinlere de yer verilmesi gerekir

Safra kesesi ameliyatı sonrası nasıl beslenmeliyiz

Bireyler günde mutlaka 3 ana öğün ve ara öğünler yapmalıdır.Bir öğünde yağ oranı yüksek yiyeceklerle yağ alımı fazla olmamalıdır.Öğünlere dağıtılarak tüketilmelidir.Aşağıda yazan besinlerden özellikle ameliyat sonrası, ilk aylarda daha çok dikkat etmeli ve olabildiğince uzak durulmalıdır. Zamanla bireyin tüketim miktarına ve yağlı besinleri tükettiğinde vücudundaki tepkilere göre beslenme şekli düzenlenmelidir.

 

Safra Kesesi Alınanlar Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi-Uzak Durulması Gereken Besinler

1.Yağda kızartılmış et, tavuk balık çeşitleri , kızartılmış sebzeler

2.Sakatatlar (Beyin böbrek karaciğer vb.)

3.İşlenmiş et ürünleri(sucuk salam sosis vb.)

4.Yağlı hamur işi poğaçalar ve tatlılar

5.Paketli ürünler ve krema, mayonez, soslar vb.

6.Et ve tavuk suyundan yapılmış yemekler

 

Stj.Diyetisyen Ayça Parlakyiğit

3 ağustos 1997 tarihinde Kahramanmaraş doğumluyum.İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi K.Maraş’ ta tamamladım..Lisans eğitimim için Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım ve şu an 4. sınıf öğrencisiyim.Sağlıklı beslenme ile ilgili güncel bilgiler ve pratik tariflerle sizlerleyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir