Plank Egzersizi Yararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? 

Hemen Paylaş!

Plank egzersizi hiç bir ekipmana ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz Harika bir egzersiz hareketidir. Plank egzersizi nasıl yapılır , hangi bölgeyi ve kasları çalıştırır , plank egzersizinin yararları nelerdir, ne amaçla kullanılır  ? Diyetlegzersiz.com ‘ da bugün tüm detaylarıyla plank egzersizi var! 

Plank egzersiz Hareketi kolay görünmesine rağmen aslında yapılması çok da basit değildir.Kapalı kinetik halka egzersiz grubuna giren plank egzersizi sırasında bir çok kas eş zamanlı olarak izometrik kasılma göstermektedir.

Peki , Plank egzersiz hareketinde hangi bölge kasları çalışır ?

Plank egzersizinde merkez kas karın kaslarıdır.Özellikle karın kaslarını şekillendirmek isteyenlerin ilk başvurması gereken egzersizlerden biridir.Bunun yanı sıra plank egzersizi omuz , sırt,bacak bölgesindeki kasları da çalıştıran ve vücudu şekile sokan Harika bir egzersizdir.

Plank egzersiz hareketi nasıl yapılır 

Yüzüstü orta sertlikte bir zemine uzanın.Önkolu, dirsek 90 derece açı yapacak şekilde resimdeki gibi zemine yerleştirin.Şimdi parmak uçları zeminle temas halinde olacak şekilde ayakları kaldırın.Karnınız  sıkı,sırtınız ve bacaklarınız düz bir şekilde durmalı.Bu şekilde 20-30 sn. durmaya çalışın ve hareketi 5 kez tekrarlayın.

Sıra geldi en çok merak edilen noktaya , plank egzersiz hareketi ne gibi yararlar sağlar ? 

Plank egzersizinin en önemli yararlarından biri Core stabilizasyon kasları olarak bilinen vücudun dik ve düzgün durmasını sağlayan kasların çalışmasını sağlamaktır.Bu kaslar aslında günlük hayatınızda hiç bir şey yapmasanız bile çalışmaya devam eden kaslardır.Plank egzersizi düzenli yapıldığı zaman bu kaslar güçlenir.Bu kasların güçlenmesinin vücudunuz açısından iki önemli yararı vardır.İlki vücudun daha dik , daha sıkı ve biçimli görünmesini sağlamaktır.Plank egzersizi ile vücudunuzun toparlanıp kısa sürede şekile gireceğine emin olabilirsiniz.

Diğer önemli yararı ise metabolizma üzerine. Core kaslarının sürekli çalışır halde olduğundan bahsetmiştik.İşte plank egzersizi ile güçlenen core kasları , çalışabilmeleri  için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve bu durum vücuttan daha fazla enerji yani kalori atımını sağlayarak metabolizmanızı hızlandırır.Plank egzersizini düzenli yapan insanlar hiç bişey yapmadan oturduklarında bile daha fazla enerji harcarlar .

Aynı zamanda , karın  kaslarını şekile sokmak sıkılaştırmak isteyenler için plank egzersizi vazgeçilmez egzersiz hareketlerinden biridir

Plank egzersizi izometrik kasılma sağlaması açısından bir çok fizik tedavi seansında fizyoterapistler tarafından ağrıyı hafifletmek için kullanılır.

Plank egzersizi kaslarınıza esneklik sağlayarak daha zarif görünmenize yardımcıdır.

Plank egzersiz hareketi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? 

En önemli husus hareketin doğru şekilde yapılmasıdır.Yukarıda bahsedilen adımları sırasıyla uygulayın.

Boyun öne doğru düşmemeli.

Yere paralel bir çizgi durmalısınız.

İlk aşamalarda zorlanmanız normal.Kademeli olarak hareketin süresini arttırın.Düz duramamaya başlayınca hareketi sonlandırıp , tekrarlayın.

İdeal olanı 20-30 sn. durmaktır.Bu süreye ulaştığınızda kademeli olarak süreyi arttırmaya devam edebilirsiniz.Endurans açısından yararlı olacaktır.

Hareketi yaparken ağrınız oluyorsa yapmayı bırakın herhangi bir fiziksel ya da ortopedik probleminiz olabilir.Bu gibi durumlarda mutlaka  sağlık profesyonellerinden yardım alın.

Çok yönlü bir egzersiz hareketi olan plank hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar ! Diğer yazılarda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir