Pişirmeden,5 Dakika,Sağlıklı Reçel

Hemen Paylaş!

Herkese merhaba,
Bugün sizlerle çok sağlıklı,pişirmeden yalnızca 5 dakika da hazırlayabileceğiniz harika bir reçel tarifi paylaşıyorum.Aslında bu sadece bir reçel tarifi değil.Çünkü siz vereceğim tarifi istediğin başka meyvelerde de kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Tarifimize kıvam verecek ve onu sağlıklı kılacak en büyük yardımcımız chia olucak !
Chia tohumu son dönemlerde hem içeriğindeki yüksek omega 3 oranları hemde lif içeriği sebebiyle sıklıkla tercih edilen bir besin haline geldi.Salatalar,yemekler,kahvaltılar,yoğurtlar aklınıza gelebilecek herşeyde chia kullanılabiliyor.Ancak herşey de olduğu gibi chiayı da kontrollü tüketmek çok önemli.Günde 2 yemek kaşığından daha fazla chia tüketilmemelidir.

Eveeet,gelelim bugünkü tarifimize:
Pişirme yok,Şeker yok,Bol Bol sağlık var!

chia reçel sağlık

 

 

Malzemeler;

Yaklaşık yarım kilo kadar çilek,(tatlı olanlardan tercih edin)
2 yemek kaşığı chia
İsteğe göre bal (1 yemek kaşığı)
2-3 yemek kaşığı su

Hazırlanışı:

2 yemek kaşığı chiayı üzerine eklediğimiz 2-3 yemek kaşığı su ile karıştırıyoruz.Suyla karışan chia jölemsi bir kıvam alacaktır.Çileklerimizi blenderdan geçirip püre haline getiriyoruz.Ardından isteğe göre 1 yemek kaşığı bal ekliyoruz.Jölemsi kıvama gelen chiayı da karışıma ekleyip,tüm karışımı ağzı kapalı bir kavanoza alıp buzdolabında 1 saat kadar bekletiyoruz.Ve çilekli chialı reçelimiz hazır! İ.Tüm kavanoz yalnızca 250 kalori ! Normal de aynı porsiyonlarda çilek reçeli 1000 kalori civarındadır.Tabi tüm porsiyonu oturup bir günde yemeyelim.1 hafta süreyle reçelinizi buzdolabında saklayabilirsiniz.İster kahvaltınızı bu reçelle renklendirin. İster ara öğünlerinzde yoğurdunuza karıştırın.Afiyet olsun.

Reçeli ahududu,böğürtlen,karadut gibi meyvelerle de deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir