Ofiste Ergonomik Yaklaşım-Monitör Ayarı Nasıl Yapılmalıdır ?

Hemen Paylaş!

Herkese merhabalar
Ofiste ergonomik yaklaşım yazılarımın üçüncüsü ile karşınızdayım.Daha önceki ofiste ergonomik yaklaşım yazılarımı okumadıysanız hemencik buradan ve buradan okuyabilirsiniz.
Ben başlığa ofiste ergonomik yaklaşım diyorum ancak bu söylediklerimi bilgisayar kullanan herkesin dikkate alıp,uygulamasını tavsiye ediyorum.
Çalışma ortamının olmazsa olmazı elbette ki bilgisayarlar,monitörler.Daha konforlu ve daha verimli bir çalışma ortamı için monitör ayarlamanızı yapmanız gerekiyor.İsterseniz vakit kaybetmeden başlayalım.

Göz-Ekran Mesafesi
Uzun süre monitöre bakmanın gözlerimizde yorgunluğa neden olduğu aşikar.Bu göz yorgunluğunu engelleyebilmek adına monitörün gözlerden en az 65 cm uzakta bulunmasını öneririm. Genel olarak monitörü mümkün oldukça uzağa yerleştirmek ve yazı karakteri boyutunu arttırmak tavsiye edilir.
Yakın nesnelere bakarken gözler uyum sağlamak için fokus yapmak ve birbirlerine yaklaşmak durumunda kalır. Nesne ne kadar uzakta ise gözler o kadar az fokus yapar ve birbirlerine yaklaşırlar. Dolayısıyla göz yorgunluğu engellenir.Dinlenme pozisyonunda yani bakacak herhangi birşey olmaması durumunda belli bir mesafade göz fokus yapmaz. Bu mesafe düz karşıya bakıldığında 115 cm, 30° aşağıya bakıldığında 90 cm civarındadır. Böylece ne kadar uzağa bakılırsa o kadar göz yorulması önlenir. Eğer ekran okunabiliyorsa çok uzakta değildir; okunamıyorsa karakter boyutunun büyütülmesi önerilir.

Ekran Görüş alanı
Gözün yatay görme hizasından 15° ve 50° açıları arasında
bulunmalıdır.15°’lik bir açının rahatlık için gerekli olduğunun yanısıra gözün yakın nesnelere
bakarken daha da aşağıya çevrilmesinin daha konforlu olduğunu ortaya koymuştur. Böylece en önemli görüş alanı yataydan 20° ve 50° açıyla oluşan bölge olmaktadır.

Birçok bilgisayar kullanıcısı göz kuruluğundan şikayet etmektedirler.
Monitörün daha aşağıda yerleştirilmesi göz küresinin daha az atmosfere maruz kalmasını ve buharlaşmayla gözyaşının eksilmesini de engelleyecektir.

Ekran Eğimi

Monitör üst kısmı altında daha geride kalacak biçimde arkaya doğru eğik durmalıdır.
Okurken kişi elindeki dergiyi, kitabı, dokümanı eğik tutar. Elindekini ne kadar yukarı doğru döndürürse okuması o kadar rahatsız olmaya başlar.
İnsan etrafına bakarken da görüş açısının üst kısmında kalan nesneler genellikle bakılan noktadan uzakta, alt kısımdakiler ise yakında görünürler. İnsanın görüş yeteneği bakılan nesnenin bulunduğu düzlem biraz geriye eğik olduğu durumu gerektirecek biçimde gelişmiştir.

Parlamayı engellemek için monitörün üst kısmını öne doğru eğmek ise görüş yeteneğine ters bir davranıştır. Bu tutum hem görüş hem de duruş bozukluklarına yol açar. En belirgin rahatsızlık boyunda görülür. Alçak ve üst hattı geriye eğilmiş monitör kullanımı en rahat pozisyonken yine alçak monitörde öne eğim vererek çalışmak en yapılmayacak davranıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir