Ofiste Ergonomik Yaklaşım Neden Önemlidir?

Hemen Paylaş!

Herkese merhabalar
Yaşam şartları sebebiyle günümüzün çoğunu ofiste,işyerlerinde geçirir olduk.Buralarda geçirdiğimiz uzun saatler sağlığımızı kimi zaman tehdit altında bırakabiliyor.Bizler tedbiri elden bırakmayıp,bilinçli olmak durumundayız.Daha önceki yazımda masa başı çalışanlar için bir kaç öneride bulunmuştım.O yazıya buradan ulaşabilirsiniz.Bugünkü konumuz ise ofis ergonomisi.Öncelikle ergonominin ne olduğundan başlayalım isterseniz. Ergonomi, insanın davranışsal ve biyolojik özelliklerini inceleyerek bunlara uygun yaşama ve çalışma ortamları oluşturmayı amaçlayan bir bilim dalıdır.Yani,Ergonomi, insanın işe uydurulmasından daha çok, işi insana uydurmaktır.

Ofis ergonomisi, çalışma biriminin ergonomik olarak düzenlenmesiyle ilişkilidir. Çalışma hücresi ergonomisi yorgunluk ve kas gerilmelerini engeller;gereksiz hareketleri ortadan kaldırır; konforu arttırır. Böylece verimlilik de artar.

Ergonomik bir çalışma birimi fiziksel çevreyi, masa ve koltuk tasarımını, ekran ve klavyenin konumunu, dokümanın yerini, ofis aydınlatmasının yeri ve şiddetini ayarlar ve kontrol eder. Ofis ergonomisinin uygulanmasıyla bilgisayarla uzun süre çalışmadan ileri gelen boyun, omuz ve sırt ağrıları, baş ağrıları,bilek kanalı sendromu gibi rahatsızlıklar çözülür ya da en azından hafifletilir.

Peki ofiste ergonomi başka ne işe yarar ?

Kaza ve yaralanmaları önlemeye yardımcıdır.

Yorgunluğu ve insan vücudunun aşırı kullanımına bağlı;kaza, rahatsızlık ve işe devamsızlıkları en aza indirir,bu sağlık sorunlarına bağlı olarak ödenecek tazminatları ve tedavi giderlerini en aza indirger,

Verimliliği, kaliteyi, konforu ve üretkenliği en üst düzeye çıkarır.

İşte bu sebeplerle günümüzün büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz ofislerimizin ergonomik olması çok önemlidir.Ofiste ergonomik yaklaşım hakkında biraz fikir sahibi olduysak,Ofiste uygulanması gereken ergonomik yaklaşımları öğrenme vaktimiz gelmiş demektir. Kısa bir süre sonra bu konuyla ilgili detaylı yazılar gelecek.Takipte kalın!.Siz çalışma ortamınıza değil,bırakın çalışma ortamınız size uysun diyerek sözlerimi sonlandırıyorum.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sevgiler.

Ofiste Ergonomik Yaklaşım Neden Önemlidir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir