Neden İnaktif Yaşıyoruz ?

Hemen Paylaş!

Toplumumuzun malesef ki yüksek çoğunluğu inaktif bir yaşam gerçekleştiriyor.Artan sosyokültürel düzey aktif yaşam süren kişi sayısında bir nebze artış sağlasa da,ilerleyen teknolojik özellikler bizlerinde aktif bir yaşam sürmesine engel olmaya yetiyor çoğu zaman.
İnaktif yaşam sürdüren toplumlarda yaşam kalitesinde ciddi düşüşler,obezite,kardiyovasküler hastalıklar,osteoporoz vb.bir çok hastalığın insidansında artışlar görülüyor.
Belkide büyük bir kısım bu durumun fakında ve bu durumdan rahastız ama kendimize göre bahaneler altına sığınıp bir türlü gözümüzde büyüttüğümüz aktif yaşamın bir parçası olamıyoruz.Hep hareketsiz,hep oturduğu yere yığılan bir insan haline geliyoruz.Peki,neden?

Neden İnaktif Yaşıyoruz?

Güven/ Motivasyon Eksikliği
Kendimize güvenemiyoruz,aktif bir yaşama adapte olamayız sanıyoruz.Elbette yanılıyoruz,önünüze büyük hedefler koymanıza gerek yok her gün 30 dk yürüyüş yapmak bile daha aktif bir yaşam için güzel bir adım olacaktır.Egzersiz yapmak gün içinde daha çok yorulmamıza neden olacak sanıyoruz.Halbuki egzersiz daha dinç,daha zinde olmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri.

Bir grup ya da arkadaşla egzersiz yapmak istiyoruz bulamayınca da vazgeçip oturuyoruz eski yerimize.Egzersiz de elbette arkadaşlar güzel motivatör olabilir.Egzersizi eğlenceli hale getirebilir.Ama unutmayın herhangi bir işte başarılı olmak istiyorsanız kendi kendinizin motivatörü olmalısınız.Çünkü anne,baba,eş,dost hiçbiri sizi sürekli motive edemez.Herkesin kendine göre hayatı,kendine göre ayrı bir dünyası var.Bu sebeple herkesi bir kenara bırakıp kendi kendinizin motivatörü olmayı öğrenin.

Zaman Yokluğu: Herseye zaman buluruz da bi egzersize zaman bulamayız ona yanarım ben
Egzersizle birlikte diğer aktivitelerin sayısının da artacağını düşünün.Egzersiz yapmak sizi hiç bir işinizden alıkoymaz aksine yaptığınız işlerin verimini artırır.

Ekipman Yokluğu:Spor salonuna para vermek istemiyorsanız egzersizi elbette evde de yapabilirsiniz.Bununla ilgil detaylı yazılar gelecek.Küçük bütçelerle egzersiz alanınızı oluşturabilirsiniz yeter ki isteyin.Ayrıca yürüyerek de (daima uygulanabilir) kalori yakılabileceğini,daha sağlıklı bir yaşama sürdürebileceğinizi unutmayın.Egzersiz demek illa ki spor salonunda saatlerce kalmak demek değildir.Yürüyüş en güzel , en yapılabilir egzersizdir.

Hepinize daha aktif,daha sağlıklı yaşamlar diliyorum.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.Sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir