Migren Hastaları Beslenmede Nelere Dikkat Etmelidir ?

Hemen Paylaş!

Migreni tetikleyen yiyecekler nelerdir ? Migrenin beslenme ile ilişkisi nedir ? Diyetlegzersiz.com’da bugün : Migren hastalarının beslenmesinde dikkat etmesi gerekenleri paylaşıyoruz.

Migreni neler tetikler?
Bu sorunun cevabı araştırıldığında en çok karşımıza çıkan sebep ‘AÇLIK’ tır.Açlıkla beraber vücudumuzda kan şekerinin düşmesiyle  yani hipoglisemi ile beraber migren ataklarını daha da arttırdığı belirtilmiştir.Bu sebeple gün içinde  öğün atlamadan düzenli yemek yeme ile atakların azalacağı belirtilmiştir.
Öğün atlamakla beraber , yetersiz sıvı tüketimi ve yağdan zengin diyetlerinde migren ataklarını tetiklediği belirtilmiştir.

Migreni tetikleyen besinler nelerdir?
Çikolata, peynir, işlenmiş et, kırmızı şarap yaygın bilinen besinlerdir.Bunlara ek olarak; narenciyeler ve kafeindir.

BKİ ve migren arasındaki ilişki nedir?

BKİ(Beden Kütle İndeksi) ; vücut ağırlığının , boyun karesine bölünmesi ile elde edilir.
Yapılan bir çalışmada BKİ<18.5 ve BKİ>30 olan bireylerde migren ataklarının artacağı belirlenmiştir.

Başka bir çalışmada ise yüksek BKİ değeri ile migren oluşma riski arasında ilişki bulunmazken , migren ataklarını artacağı belirlenmiştir.Kısacası bu konuyla ilgili net bir bilgi yoktur ama sadece migren değil , sağlıklı ve kaliteli bir hayat için, kronik hastalıklara davetiye çıkarmamak adına kilomuzu olması gereken seviyelerde tutmalıyız.

Migren ataklarını neler azaltır?
Yapılan son çalışmalarda ; Magnezyum, riboflavin, koenzim Q10, omega-3’den zengin besinlerin (ceviz, keten tohumu, keten yağı, somon balığı vb.) atakları azaltabileceği belirtilmiştir.

Başka bir yöntem ise Eliminasyon Diyetidir.Bu yöntem ile bireylerin hangi besinlere alerjileri olduğu belirlenir.Çünkü besin alerjisininde migren ataklarını artırabileceği ile ilgili tartışmalar devam etmektedir.

Stj.Diyetisyen Ayça Parlakyiğit

3 ağustos 1997 tarihinde Kahramanmaraş doğumluyum.İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi K.Maraş’ ta tamamladım..Lisans eğitimim için Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım ve şu an 4. sınıf öğrencisiyim.Sağlıklı beslenme ile ilgili güncel bilgiler ve pratik tariflerle sizlerleyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir