Menopoz Döneminde Kemik Erimesine Dikkat

Hemen Paylaş!

Menopoz kadınlarda 40 yaşından sonra görülen,kadının adetten kesilmesi ile başlayan bir dönemdir.Menopoz dönemindeki olası riskler ve menopoz hakkında bilinmeyeleri şuradaki yazıda paylaşmıştım.Hatta o yazı da menopoz döneminde kadınların osteoporoza (kemik erimesi ) yakalanma riskinin de arttığını söylemiştik.Elbetteki bütün kadınlar menopoz dönemini yaşayacaklar.Peki bu dönemi nasıl daha sağlıklı geçirebiliriz,menopoz dönemindeki kadınlarda neden osteoporoz (kemik erimesi ) riski artıyor.menopoz döneminde kemik erimesine karşı ne gibi tedbirler alınabilir? İsterseniz hemen başlayalım.

Hormonal, nutrisyonel ve bazı çevresel faktörler de pik kemik kütlesinin gelişimine katkıda bulunur.
Östrojen eksikliği dönemleri,yetersiz kalsiyum alımı,fiziksel olarak inaktif olmak gibi sebeplerle kemik yopunluğunda azalma meydana gelebilmektedir.Bu tablo osteoporoz,kemik erimesi olarak adlandırılır.Osteoporoz ciddi bir hastalıktır.Sürekli azalan kemik yoğunluğu kırıklara sebep olabilir bu durum kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir.

Kadınların kemik yoğunluğu, erkeklere göre daha azdır ve kemik kaybı da daha hızlı gerçekleşir.Kadınlarda salgılanan cinsiyet hormonlarından östrojen,kemik yoğunluğunun korunmasını katkı sağlar.Ancak menopoz döneminde kadınlarda östrojen salgısının eksikliği sebebiyle kemik erimesi riskinde büyük artışlar görülebilir.Bu sebeple kemik erimesine neden olabilecek faktörleri bilmek ve bunlara karşı önlem almak elzemdir.

Genel Faktörler

Kalıtım; Beyazlarda, zencilere göre osteoporoz daha fazla görülür.

Cinsiyet; kadınlarda, erkeklere göre daha fazla görülür.

Yaşlılar; osteoporoz riski taşıyan en önemli gruptur.

Fizyolojik faktörler; cinsiyet hormonlarının salgılarının durması ile menopoza giren kadınlarda osteoporoz riski daha fazladır.

İlaçlar; antiasitler (mide ilaçları), kortizon, alkol, sigara ve kafein, osteoporoz riskini artırırlar.
Osteoporoz, kemik yoğunluğunun azalmasına neden olabilir

Beslenme yetersizlikleri osteoporoza ciddi bir etken!

Kalsiyum ve fosfat eksikliği : Osteoporozdan korunabilmek için bebeklikten başlayarak hayatın her döneminde yeterli miktarlarda kalsiyum almak gerekir.

Vitamin D eksikliği Kalsiyum ile birlikte D vitamini alımına dikkat edilmelidir. Çünkü kalsiyumun barsaklardan emilebilmesi için D vitamini gereklidir.D vitamini ihtiyacını karşılamak için, güneş ışınlarından yeterince ve düzenli bir şekilde yararlanılmalıdır

Protein eksikliği

Kafein , Sigara, Alkol kullanımı

Fiziksel aktivite yetersizliği kemik yoğunluğuyla ilişkili !

Kemik kütlesinin oluşumunda ve iskelet dayanıklılığının devamında çok önemlidir.Kemik mineral kaybı menopozu izleyen ilk beş yılda hızlı bir şekilde oluşmaktadır.
Egzersizin amacı kemik kaybının yavaşlatılmasıdır.Kas kuvvetinin artmasının da
kemik mineral yoğunluğunu artırdığı yönünde çalışmalar vardır.

Egzersiz programı ;progresif olmalı (aşamalı olarak yoğunluğu artırılmalı ) her gün uygulanmalı
düzenli olmalıdır. Osteoporozda fiziksel aktivite ve egzersiz başlı başına bir konudur.Eğer isterseniz bununla ilgili ayrı bir paylaşım yapabilirim.İsteklerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.Ama benim özellikle tüm yaş grupları için önerdiğim her gün yapılan 30 dk orta tempolu yürüyüş kemik erimesi riskini de ciddi derece azaltmaktadır.Unutmayın her kadın menopoz dönemi yaşayacaktır bu dönemi daha sağlıklı geçirebilmek için şimdiden önlemleri alalım.Bugünkü yazımızın da sonuna geldik.Tekrar görüşmek üzere.Bolca sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir