Menopoz Döneminde Beslenme Önerileri

Hemen Paylaş!

Menopoz dönemi kadınlarda 40 yaşından sonra adetin kesilmesi ile birlikte görülen bir dönemdir.Dünya Sağlık örgütünün tanımlamasına göre menopoz,ovaryum aktivitesinin yitirlmesiyle mensturasyonun kalıcı olarak sonlanmasıdır.Bu dönemde kadın vüdunda fizyolojik olarak birtakım değişklikler meydana gelmektedir.Bu değişikler ve menopoz hakkında bilinmeyenler yazımı okumadıysanız öncelikle onlara göz atmanızı öneririm..Bugünkü konumuz menopoz döneminde kadınların beslenmesi ile ilgili olucaktır.

Menopoz döneminde beslenme nasıl olmalıdır ?

Öncelikle belirtmek gerekir ki her insanın fizyolojik yapısı,eksikleri,fazlalıkları farklıdır.Bu sebeple her insanın ihtiyaçları da farklı olabilmektedir.Sizlere önereceğim öneriler genel olarak herhangi sağlık sorunu olmayan menopozluların dikkat etmesi gereken,dikkat ederse bir çok yararını görebileceği önerilerdir.Öyleyse başlayalım.

Doymuş yağ içeriğini azaltın.

Doymuş yağlar hayvansal kaynaklı besinlerden alınan yağladır.(tereyağ,hayvansal kaynaklı ürünler gibi ) Sağlık açısından günlük diyette alınması uygun görülen doymuş yağ oranı %7-8 civarıdır.Bu oranları yakalayabilmek için sizlere önerim yarım yağlı süt ve süt ürünlerini (peynir,yoğurt vs.) tüketmenizdir.

Kalsiyum tüketimi çok önemli

Hazır süt ve süt ürünleri demişken,menopoz döneminde kemik kaybında hızlanmalar görülebilir.Bu dönemde kemik yoğunluğunu korumak ve kemik kaybını en aza indirgemek için yeterli düzeyde kalsiyum ve d vitamini alımı çok önemlidir.D vitaminin ana kaynağı güneş iken,Kalsiyum alımında ana kaynak süt ve süt ürünleridir.

Tuz tüketimini azaltalım.

Menopoz döneminde kadınların sağlıkları açısında bazı risk faktörleri oluşabiliyor.Hipertansiyonda bunlardan bir tanesi.Menopoz döneminde tuz tüketimini azaltılmalı,tuzun içeriğindeki sodyum tuz şeklinde değil,doğal yollarla besinlerden alınmalıdır.

Menopoz döneminde sağlığınızın devamlılığını sağlayabilmek,risk faktörlerini minimuma indirmek amacıyla sizlerle paylaştığım sağlık önerilerim bunlardır.Soru ve düşüncelerinizi her zamanki gibi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.Tekrar görüşmek üzere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir