Menopoz Dönemi Hakkında Bilinmeyenler

Hemen Paylaş!

Menopoz dönemi bir çok kişi tarafından zaman zaman yanlış algılanabiliyor.Menopoz dönemi kadınlarda bir takım sorunları beraberinde getirebiliyor.Peki menopoz döneminde sıklıkla meydana gelen sorunlar nelerdir? Menopoza girme yaşı kaçtır ? Menapoz dönemine giren kadınlar nelere dikkat etmelidir? Gelin bu soruları teker teker cevaplayalım.

Öncelikle menopoz kesinlikle bir hastalık değildir.40 yaşından sonra kadınlarda meydana gelen tamamen doğal fizyolojik bir olaydır.40 yaşından sonra 1 yıl boyunca adet görmeyen kadın menopoza girmiş kabul edilir, Tesbit etmek için basit bir hormon testi yeterli olur.Menopoz döneminde yumurtalıklar artık östrojen hormonu üretemez, adet kesilir. Kadınlar, östrojenin bazı hastalıklara karşı olan korumasından da yoksun kalmış olurlar.

Menopza girme yaşı kaçtır?

Bu soru bir çok kadın tarafından merak ediliyor.Bir çok kadın menopza girdiğinde henüz çok erken olduğunu düşünebiliyor.Yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye’de menopoza girme yaşı 47 olarak tespit edilmiştir.Tabiki bu yaş kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Menopoz döneminde yaşanan sorunlar nelerdir?

Menopoz beraberinde gelen bir takım problemler mevcuttur.Bu sebeple menopoza giren kadınlara biraz daha hassas yaklaşım gerekebilir.Menopoz döneminde yaşanabilecek olası problemleri şöyle sıralayabiliriz

Vücut imajı ve kişilik değişiklikleri: Kırışıklıklar,cilt problemleri,tahammülsüzlük gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Boşanma veya eşinin ölümü nedeniyle dul kalma,

Emeklilik,

Hastalık, yaşlanma ve ölümle ilgili endişenin artması,

Sevdiklerinin, arkadaşlarının, mali güvenliğin kaybı,

Yaşlı ebeveynler ile ilgili sorumluluğun artması,

Bağımsızlığın kaybı, yetersizlik ve yalnızlığa bağlı anksiyete,

Menopoz öncesi bakmak zorunda oldukları küçük çocuklara sahip olmak gibi sosyal sorunları da birlikte yaşamak zorunda kalırlar.

Menopoz şikayetleri dışında bu dönemde olabilecek sağlık problemlerini önlemek çok önemlidir

Menopozla birlikte artan hastalık riskleri

Osteoporoz (kemik erimesi),
Kolesterolün yükselmesi
Şişmanlık
Hipertansiyon
Diyabet
Kalp hastalıkları
İnme ve felç
Safra kesesi hastalıkları
Kanserler

Bu hastalıklara karşı düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ilkeleri doğrultusunda önlemler almak gerekir.Menopoz dönemindeki kadınlar ise bu hastalıklara yakalanma riskini azaltabilmek için günlük rutinlerine ek değişiklikler yapmalıdırlar.Yakın zamanda bu konuyla ilgili yazıların devamı gelecek.Unutmayın menopoz korkulacak bir durum değildir.Her kadın zamanı gelince menopoz dönemini yaşayacaktır.Amacınız bu dönemi daha bilinçli,daha sağlıklı geçirebilmek olmalıdır.Sorularınızı ya da düşüncelerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir