Meme Kanserinde Obezitenin Etkisi Nedir?

Hemen Paylaş!

Meme Kanserini tüm dünyada kadınlar arasında en sık rastalanılan kanser türüdür.Meme kanserine neden olan faktörler arasında genetik , çevresel faktörler dışında ; Kişilerin yaşam tarzı da gündeme gelmektedir.Son yıllarda yapılan çalışmalar özellikle obez bireylerin , normal bireylere kıyasla meme kanseri açısından çok daha riskli olduğunu ortaya koymuş durumda.

Obezite Kanserin Önlenebilir En Önemli Nedenlerinden Biridir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) açıklamalarına göre sigaradan sonra önlenebilir en önemli kanser nedeni obezitedir.

Obeziteden Kurtulmak ve Korunmak Kanser Riskini Düşürür.

Kanser riskinin artması yağ hücrelerindeki hormonların artması ile alakalı olmaktadır.Bununla birlikte  obez bireylerde insülin ve büyüme hormonu seviyelerininde de yükseklik görülür ve bu durum  bütün hücre çoğalmalarına etki eder ve kanserli hücrelerinde sayısının da artmasına neden olur.Obezitenin kontrolünü sağlamak , sağlıklı yaşam tarzını benimsemek bu hormonların regülasyonu sağlar ve meme kanseri riskini azaltır.

Meme Kanserinde Korunmak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir ?

Özellikle doymuş yağ yani katı yağ ağrılıklı beslenmek yerine daha sağlıklı yağları tercih etmek gerekir.Pişirme yöntemlerine ekstra özen göstermeli ve trans yağ oluşumu engellenmelidir.Tabi ki trans yağ içeren hazır paketli yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalı.

Antioksidan Besinlere Yönelmeli

Antioksidan besinler vücuttan zararlı maddelerin atılımını sağlar ve vücudu toksinlerde arındırır.Bu sebeple antioksidan özellikte olan besinler mutlaka ve mutlaka beslenme de yerini almalıdır.Peki , antioksidan besinler neler midir ? Bu konuyla ilgili daha önce yayınlanan yazımız için seni şöyle alalım.

Unutmayalım ki değiştirilmesi mümkün olmayan genetik gibi kanser risk faktörleri ne üzülmek yerine değiştirilmesi kendi elimizde olan egzersiz,obezite kontrolü,sağlıklı beslenme gibi konulara özen göstermek daha sağlıklı bir yaşam için kendimize yapabileceğimiz en güzel iyiliktir.

Bol sağlıklı günlerde tekrar görüşmek üzere.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir