Kuru Kayısı Zayıflatır Mı , Nasıl Tüketilmelidir ?

Hemen Paylaş!

Kuru kayısı zayıflatır mı , günde ne kadar kuru kayısı tüketilmelidir? Kuru kayısının zayıflamaya olan etkisi , diyette kuru kayısı olur mu? 

Kuru kayısı sağlığımızın için çok faydalı olan bir besindir. Kuru kayısı sindirim sistemine en iyi gelen meyvelerden biridir.Kuru kayısı zayıflama sürecimde yardımcınız olabilecek besinlerin başında gelir . Kuru kayısının zayıflamaya olan etkisi nedir ? 

Kuru kayısı ülkemizde özellikle Malatya bölgemizde yetişen lezzetli bir meyvedir.Kuru kayısı yüksek posa içeriği sebebiyle diyette sık sık tercih edebileceğimiz bir besindir.Kuru kayısı diyet sürecinde tatlı isteğinizi karşılmaka amacıyla kullanabilecek en doğru seçenektir.

Kuru kayısı ne kadar tüketilmelidir ? Günde kaç tane kuru kayısı yiyebiliriz? 

Kuru kayısı her besinde olduğu gibi belirli bir kaloriye sahiptir.Bu sebeple kuru kayısı ne kadar faydalı olsa da belirli bir sınırı vardır.Örnek verecek olursak 3-4 adet kusu kayısı 1 adet meyve porsiyonu yerine geçmektedir.Yani 1 kuru kayısı ortalama 15-20 kaloriyle sahiptir.Kuru kayısının kalorisi büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Kuru kayısı zayıflatır mı , günde ne kadar kuru kayısı tüketilmelidir? Kuru kayısının zayıflamaya olan etkisi , diyette kuru kayısı olur mu? 

Kuru kayısı diyette nasıl tüketilir ? Diyette kuru kayısı için öneriler 

Kuru kayısı diyette en  güzel ve en sağlıklı ara öğünlerden biri olabilir.Kuru kayısı glisemik indeksi yüksek olan bir besindir.Yani kuru kayısı kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir.Bu sebeple kuru kayısıyı ara öğünde tüketirken yanında protein grubu bir besin kullanarak daha uzun süre tok hissedebiliriz.Diyette kuru kayısı için ara öğün alternatifleri nelerdir ?

1 ) 2 kuru kayısı + 2 parça ceviz

2 ) 2 Kuru kayısı + 1 bardak tarçınlı süt

3 ) 2 kuru kayısı + 1 kaşık yulaf ezmesi + 3 kaşık yoğurt

Kuru kayısı  özellikle A ve C vitaminlerinin çok iyi bir kaynağıdır.Aynı zamanda mineral açısından da oldukça zengindir.Kuru kayısı minerallerden potasyum,kalsiyum,demir ve magnezyum mineralleri içermektedir.

Kuru kayısının gün kursu şeklinde çeşitleri de bulunmaktadır. Gün kurusu kuru kayısının güneşte bekletilmiş haliyle oluşmaktadır.Demir içeriği gün kursunun biraz daha yüksektir.Kuru kayısı seçerken yumuşak ve pürüzsüz olmasına dikkat etmekte fayda vardır.

Kuru kayısı zayıflatır mı , günde ne kadar kuru kayısı tüketilmelidir? Kuru kayısının zayıflamaya olan etkisi , diyette kuru kayısı olur mu? 

Kuru kayısı sindirim problemleri açısından oldukça etkilidir.Kuru kayısıyı kabızlık problemleri olanlar gün içinde tüketebilir bir besindir. Örneğin kabızlık problemleri yaşayanlar sabahları aç karına 2 adet kuru kayısı tüketerek üzerine 2 bardak ılık su içebilir.Böylece bağırsak hareketleri hızlanacaktır.

Kabızlık problemleri yaşayanlar için sindirim sistemini çalıştıracak özel tarif diyetisyenden : 

2 adet kuru kayısı

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi

1 tatlı kaşığı keten tohumu

Sindirim Sistemine dost kuru kayısı marmelatı hazırlanışı : 2 adet kuru kayısıyı akşamdan ılık su da bekletelim.Sabahleyin kuru kayısılarımızı rondoya alarak tüm malzemeleri rondoya ekleyelim.Ardından tüm malzemeleri blenderdan geçirelim. Oluşan karışımı her sabah aç karına 1 tatlı kaşığı kadar yiyelim.Bu kuru kayısı marmelatı sayesinde sizde kabızlık probleminden kurtulabilirsiniz.

Kuru kayısının zayıflamaya etkisi ve günlük ne kadar tüketilmesi gerektiğini sizlerle paylaştık.Daha fazla sağlıklı bilgi için takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir