Kol Sarkmasını Bu Egzersizlerle Önleyebilirsiniz

Hemen Paylaş!

Herkese merhaba,

Kol sarkmaları kadınlarda özellikle 35 yaşından sonra sıklıkla görülen bir durumdur.Kol sarkması bir çok sebep sonucu oluşabilir.Kollajen dokulardaki elastikiyet kaybı,sık sık kilo alıp verme,kol kaslarındaki güçsüzlük kol sarkmasına neden olabilen başlıca etmenlerdendir.Sarkmanın önüne geçebilmek,daha sıkı kollara sahip olabilmek için beslenme alışkanlığındaki değişiklikler ve egzersiz birlikte düzenli bir şekilde devam ettirilmelidir.Doğru beslenme ve doğru egzersizlerle daha sıkı kollara sahip olmak mümkün olabilir.

Kol Sarkmasını Önlemek için Hangi Egzersizler Yapılabilir ?
Kol kaslarındaki sarkmalar genellikle kolun arka kısmında bulunan triceps kasına bağlı olarak gelişebilir.Üst kolumuzun ön tarafında bulunan biceps kası ile ön kolumuzun arka kısmını oluşturan triceps kasları arasında denge sağlamak gerekir.

Kol Sarkmalarını Azaltmaya Yardımcı 3 Egzersiz

1)Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde ayakta dik durun.Ellerinize kaldırabileceğiniz ağırlıkta dumball ya da su şişesi alın.Kollarınız arkada dirseklerinizde bükülü şekilde dumballı tutun ve kollarınızı yukarı doğru kaldırın.Daha sonra eski pozisyona geri dönün.Bu hareketi yaparken dumbalları sizi zorlayacak ağırlıklarda tercih etmemeye özen gösterin.10 tekrarlı 2 set halinde egzersize başlayabilirsiniz.

triceps kol sıkılaştırma egzersiz diyetlegzersiz

 

2) Kol sarkmasının önüne geçmek için ikinci olarak önerdiğim egzersiz Şınav olarak da bilinen Push up egzersizleridir. Öncellikle ellerimizi omuz genişliğinde açarak egzersiz minderimizin üzerine koyalım.Bu pozisyonda ellerimiz tam olarak karşıyı göstermelidir.Ayaklarınızdan da destek alarak yüzüstü pozisyonda yere doğru yaklaşın ve ardından tekrar uzaklaşın.Bu egzersiz sırasında sırtınızın duruşu çok önemlidir.Omurganızın dik bir şekilde durmasını sağlayarak egzersizi yapmalısınız
Elleriniz göğsünüze çok yakın ya da çok uzak olmamalıdır.Egzersize 10 tekrar ile başlayabilirsiniz

 

şınav egzersiz kol sarkması diyetlegzersiz

3)Ayaklarımızı omuz genişliğinde açıyoruz her iki elinmizi dumball yada su şişesini alıyoruz.Dumbalları dik olarak,tutyoruz.. Avuç içlerimizin birbirine bakması gerkiyor.. Önce sol kolumuzu omzumuza doğru çekiyoruz , yavaşça indirip.Sağ kolunuz için aynı hareketi tekrarlıyoruz.Böylece kolumuzun üst ön kısmındaki kasları da çalıştırmış oluyoruz.Bu egzersizi de 2 set 10 tekrarla başlayabilir,ağırlıklar hafif gelirse kademeli olarak arttırabilirsiniz.

 

Elbetteki kollarınızın sıkılaşmasını için yapabileceğiniz egzersizler bunlarla sınırlı değil.Ancak sizlere önerdiğim egzersizlerle başlamak iyi bir başlangıç olacaktır.Sorularınızı ve ya yorumlarınızı benimle paylaşabilirsiniz.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir