Kışa Hazırlık Sağlıklı Beslenme Sırları

Hemen Paylaş!

Diyetlegzersiz.com da bugün vücudu kışa hazırlamak için uygulayabileceğiniz sağlıklı beslenme sırlarını paylaşıyoruz.

Yaz bitti bitiyor, Sonbahar geldi geçiyor derken havaların da artık soğumasıyla kendimizi kışın içinde bulduk diyebiliriz.Yaz aylarındaki ferah içeceklerin yerini kış aylarında içimizi ısıtıcak içecekler alırken , zeytinyağlı hafif sebze yemeklerinin yerini de kurubaklagilli proteinli yemekler almaya başlıyor.Bu süreçte hem sağlığınızı korumak hem de ideal kilonuza ulaşmanızı sağlamak amacıyla kışa özel harika beslenme önerilerimiz var! Hemen başlayalım.

 

Ekran Alıntısıccccccccccc

 

D Vitamininize Mutlaka Baktırın / Kış İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

D vitamininin sadece kemik ve diş sağlığına katkısı oluğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz..D vitamini yağda eriyen bir vitamin olup   kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilmesini sağlayarak kalsiyum-fosfor dengesi sağlar.Vücut için çok önemli etkilere sahiptir.Bu etkiler bağışıklık sistemi,hipertansiyon, kalp hastalıkları, bazı kanser ve otoimmün hastalıklara karşı koruyuculuğu şeklinde sıralanabilir.Bu etkilerin yanı sıra metabolik bir hormon gibi görev yapan D vitaminin obezite ile olan ilişkisi son yıllarda en çok araştırılan konulardandır. Eğer yeterli düzeyde D vitaminine sahipsek bu güzel etkilerden yararlanabiliyoruz.Kış aylarında özellikle güneşlenme süresinin kısalması D vitamini eksikliğini ortaya çıkarıyor ve vücudun bağışıklık sistemi düşerek hastalıklara karşı daha güçsüz duruma düşüyor.Bu sebeple Kış aylarına yönelik ilk sağlık önerimiz D vitamini düzeylerinizi kontrol ettirip,gerekiyorsa doktor kontrolünde takviyelerinizi almanızdır.

 

Ekran Alıntısısss

 

Yemeklerinizi lezzetlendirin. Baharatlara daha sık yer verin  / Kış İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Baharatlar güçlü antioksidan etkiye sahiptir.Bu ne demek ? Yani baharatlar vücudunuzda oluşan zararlı bileşiklerin atılmasına yardım eder.Yalnız bununla da sınırlı değil ; baharatların metabolizma üzerine,sindirim sistemi üzerine çok güzel etkileri mevcut.Bu etkilerden yararlanmak için mutlaka yemeklerinizde, çorbalarınızda, salatalarınızda baharatlara sıklıkla yer verin.Benim favori baharatlarım: Zencefil,Zerdeçal,Pul biber,Kimyon ve Kekik !

 

Ekran Alıntısıfff

 

C vitamini almak için hastalanmayı beklemeyin / Kış İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kış mevsimiyle birlikte C deposu meyveler,sebzeler beslenmenize girmeye başladı.Portakal,mandalina,greyfurt gibi turunçgil ailesinden olan meyvelere beslenmenizde mutlaka yer verin.Bu meyveleri yiyerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlarsınız.Düzenli ve güvenli tüketimle bu besinler sizi kış aylarında hastalıklara karşı koruyacaktır.

 

Ekran Alıntısıff

 

Bitki Çaylarına Dönüş Vakti / Kış İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Yaz aylarında sıcağın etkisiyle bitki çaylarına çoğumuz ara verdik onun yerine daha serin ferah içeceklere yöneldik. Ancak neyse ki kış geri döndü , artık bitki çaylarımızı çıkarmanı vakti geldi.Tüm bitkiler özeldir ve birbirinden güzel etkileri mevcuttur.Yeşil çay,Ihlamur,Kiraz sapı ,Zencefil gibi bitki çayları kış aylarında sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarını oluşturuyor.Kimisi metabolizma hızlandırıyor,kimisi ödem atıyor,kimisi bağışıklık sistemini güçlendiriyor.Kış aylarında günde 2-3 bardak bitki çayını da beslenme programınıza eklemeyi unutmayın.

 

Ekran Alıntısıaa

 

Su İçmeyi Unutmayın. / Kış İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kış aylarında su tüketiminde genel olarak azalma görülüyor buna paralel olarak insanlarda yorgunluk , halsizlik seviyeleri artıyor.Yorgunluk,Halsizlik sebebiniz yeterli miktarda su içmemeniz olabilir.Vücudunuzun sağlıklı işleyişi için mutlaka günde en az 2 litre su için ve bunu her gün için alışkanlık haline getirin.

Kış Ayları için paylaştığımız  bu beş basit sağlıklı beslenme önerisini uygulayarak sizde hastalıklardan korunabilir, daha sağlıklı bir kış geçirebilir aynı zamanda kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir