Kış Aylarında Kilo Almanızı Engelleyecek 5 Kural

Hemen Paylaş!

Kış aylarında havaların soğuması,vücut ısısının düşmesi,fiziksel aktivitede azalma gibi nedenlerle kişilerin kilo alımında artışlar meydana gelebilmektedir.Kışın alınan fazla kilolar yaz aylarına yaklaşırken kişilere büyük sağlık sorunları yaratabilecek şok diyetlerle verilmeye çalışılmakatdıdır.Halbuki bu durum çok yanlıştır.İnsanlara çok kısa sürelerde kilo verdiren bu diyetler bir süre sonra verdiğiniz kiloyu fazlasıyla geri almanıza sebep olabilmekte üstüne üstlük pek çok sağlık sorununa da davetiye çıkartmaktadır.

Kışın kilo almanın nedenleri bilmek,kilo almamak için çözüm üretmeyi kolaylaştıracaktır.Kış aylarında neden kilo alındığına dair daha önce yazı paylaşmıştım.Ona buradan ulaşabilirsiniz.İşte kışın kilo almanızı engelleyecek 5 kural!

1) Kahvaltı,kahvaltı,kahvaltı…
Güne başlamanın telaşıyla bir çok kişi günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlayabiliyor.Kahvaltı bizi yeni güne hazırlayan öğündür.Gün içindeki performansını artıracak öğündür.Çok aceleniz olduğu günlerde bile 2 dakika içinde kendinize tam tahıllı bir sandiviç hazırlayabilirsiniz.Emin olun dışarda yenilen poaça,börek tarzı ürünlere kıyasla hem daha uzun süre tok kalacak hemde daha sağlıklı beslenmiş olacaksınız.

2)Daha fazla sebze,daha fazla posa
Meyveleri sebzeleri kabukları ile tüketin.Özellikle akşam yemeklerinizi sebze yemeği olarak düzenleyin.

3)Yeterli protein alımı önemli
Günlük diyetin genel olarak %15-20 si protein içermelidir.Bu oranlar elbette kişinin durumuna göre değişebilir.Protein yüksek tokluk hissi veren bir besin olduğu için günlük olarak belirtilen miktarlarda alınması kilo kontrolünde de önem taşır.

4) Ara öğün
Ara öğün yapmak hem kan şekeri kontrolünü sağlar hem de ana öğünler yapılan fazla kalori alımını engeller.Gün içinde sağlıklı alternatiflerle ara öğününüzü mutlaka yapın.

5)Akşam atıştırmadan duramıyorsan…
Kış aylarında gün erken bitiyor ve akşam saatleri uzuyor.Akşam saatlerinde kalori harcanması genel olarak düşük olduğu için bu saatlerde alınan kalorilere ekstra dikkat etmek gerekli.Eğer akşamları bişeyler atıştırmadan duramıyorum diyorsanız.Meyve,kuruyemiş,süt,yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalar yapın.

Kış aylarında kilo almanızı engelleyecek 5 beslenme önerisi bu şekildeydi.Sağlıklı beslenmenin yanında günlük yapacağınız orta tempolu yürüyüşler hem yağ yakımızı hızlandırır hemde daha sağlıklı ve zinde olmanızı sağlar.Soru ya da düşüncelerinizi benimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.Tekrar görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir