KEDİ DEVE(Bel Agrısınına İnanılmaz etkısi )

Hemen Paylaş!

Kedi-deve egzersizi nasıl yapılır? Kimler için uygundur? Kedi deve egzersizi omurga hareketliliğini arttıran egzersiz çeşitlerinden biridir.Bel fıtığı problemi olanlar , hamileler için uygun görülen egzersizlerden biri kedi deve egzersizdir.

Kedi deve egzersizin amacı omurganın hareketliliğini sağlamak ,sırt kaslarını germek ve rahatlatmaktır.Kedi deve egzersizini tek başına uygulayabileceğiniz için farklı sırt egzersizleriyle birleştirerek de uygulayabilirsiniz.Kedi deve egzersizi için uygun görülen uygulama şekli günde 3 set halinde 10’ar tekrar ile yapılmasıdır.

Kedi deve egzersizi nasıl yapılır ? Hamilelikte kedi deve egzersizi uygun mudur ?

Peki , kedi eve egzersizi nasıl yapılır ?

Elleriniz ve dizlerinizin üzerinde kedi duruşunda durun.Kalça ve karın kaslarınızı hafifçe sıkın.Karnınızı içe çekerek başınızı öne doğru eğin.Bu poziyonda sırtınızı bir deveymiş gibi yukarı kaldırarark gerin. Bu pozisyonda 5 sn bekledikten sonra başınızı yukarı doğru kaldırım belinizi aşağıya doğru çukurlaştırın.Kedi pozisyonunda da 5 sn bekleyin.Kedi deve egzersizini ardışık olarak devam ettirin.

💪🏽Fizyoterapist Notu : Eğer omurganızda kifotik bir durum varsa( kamburluk  Hareketin deve poziyonunu yapmayınız.Yalnızca kedi pozisyonunu yaparak egzersizini tamamlayabilirsiniz.

Kedi deve egzersizi nasıl yapılır ? Hamilelikte kedi deve egzersizi uygun mudur ?

Bu egzersizi yavaşça yapmalısınız ve ağrı hissetmemelisiniz. Kuyruk kemiğinizi bacaklarınıza doğru hareket ettirin. Yavaşça omurganızı hareket ettirerek kedi pozisyonu alın. Başınızın en son hareket etmesine dikkat edin. Egzersiz boyunca normal bir nefes düzenini koruyun.Hamileler içinde kedi deve egzersizinin yapılması oldukça faydalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir