Kabızlığa Çözüm En Etkili Beslenme Önerileri

Hemen Paylaş!

Kabuzlık sindirim sisteminde meydana gelen problemlerden kaynaklı bir durumdur.Barsak hareketlerinde zorluk, dışkı geçişinin ağrılı olması ve tuvalete çıkışın uzun süre olmaması durumu olarak da adlandırılabilir .Diyetlegzersiz.com^da bugün kabızlığı çözmenizi sağlayacak beslenme önerileri paylaşıyoruz.1.Güne iki bardak limonlu su ile başlayın.Kabızlığa Çözüm En Etkili Beslenme Önerileri

Düşük tansiyon ya da mide probleminiz yok ise kalkar kalkmaz,kahvaltıdan önce 2 su bardağı ılık limonlu su ile güne başlayın.Bu şekilde sindirim sisteminin gün içinde daha rahat çalışmasına katkı sağlayabilirsiniz

2..Kuru kayısı, mürdüm eriği, kuru erik, kuru incir gibi kuru meyveler tüketilmelidir.Kabızlığa Çözüm En Etkili Beslenme Önerileri

Kuru meyvelerin posa içeriği çok yüksektir.Barsakların daha çok çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur.Ara öğünlerinizde porsiyonlarına dikkat ederk tüketebilirsiniz.

3.Her öğünde salata bulundurun.Kabızlığa Çözüm En Etkili Beslenme Önerileri

Her öğününüzde salata bulundurun.Salata yapamadığınız durumlarda yemeğinizin yanında yeşillikler tüketin.

4.Çay,kahve tüketimini azaltın.Kabızlığa Çözüm En Etkili Beslenme Önerileri

Uzun zamandır çektiğiniz kabızlık problemi fazla çay ya da kahve tüketiminden kaynaklanıyor olabilir. Çay,kahve tüketiminizi azaltın.

 


5.Doğru meyve seçimi önemli.Kabızlığa Çözüm En Etkili Beslenme Önerileri

Meyveler yüksek posa içeriği sebebiyle kabızlık çeken kişiler için önerilir.Aslında hangi meyveyi yediğiniz de önemli, Kabızlığınızın şiddetli olduğu dönemde elma, ayva ve muzdan uzak durun bunlar yerine kivi,ananas,çilek,böğürtlen gibi meyveler tüketin.

6.Yulaf kepeğini kullanın.Kabızlığa Çözüm En Etkili Beslenme Önerileri

Yulaf kepeğini gün içinde çorbalarınızın içine, salatalarınızın üzerine, sebze yemeklerinizin içine olmak üzere 2-3 çorba kaşığı ekleyerek tüketin. İsteğe bağlı olarak yoğurdun içine konularak da tüketelebilirsiniz.Bununla ilgili süper lezzetli kahvaltı tarifimiz için tıklayın.Yulaf dışkı hacmini arttıran bir besindir.Daha kolay dışkılama sağlayacaktır.

 


7.Egzersiz barsak hareketlerini hızlandırır.Kabızlığa Çözüm En Etkili Beslenme Önerileri

Mümkünse her gün 40 dakika yürüyüş yapın.Bu şekilde barsak hareketlenizi hızlandırırsınız.Kabızlık probleminiz barsakların düzgün çalışması ile azalır.

8.Mutlaka 2 litre su Kabızlığa Çözüm En Etkili Beslenme Önerileri

Su tüketimi kabızlık ile doğrudan ilişkili.Gün içinde en az 2-2.5 litre su tüketin.

Kabızlığınız herhangi bir hastalık sonucu ortaya çıkmamış ise  bu beslenme  önerilerine uyarak çok kısa bir sürede kabızlık probleminizi çözebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir