Kabak Çekirdeği Faydalı mı ? Diyet Yapanlar Yiyebilir Mi ?

Hemen Paylaş!

Kabak çekirdeğinin 100 gramı yaklaşık 600 kalori içeren bir besindir. Bu kalorinin ortalama 450 kalorisi yağlardan, 120 kalorisi proteinden ve 40 kalorisi karbonhidratlardan gelmektedir.Dolayısıyla kabak çekirdeği yağ grubu bir besindir ve özellikle zayıflama sürecindeki kişilerde dikkatli tüketilmelidir.

Kabak çekirdeği bağışıklık sistemi dostudur.

Kabak çekirdeğinin sağlık açısından kanıtlanmış bir çok yararı bulunmakta.
Araştırmalara göre kabak çekirdeği, çinko mineralinden oldukça zengindir.Çinkodan zengin oluşu sebebiyle bağışıklık sistemini koruyucu etkisi yüksektir.Bununla bir cilt,saç,tırnak sağlığı içinde önem arz etmektedir.

Kabak Çekirdeği mutluluk veriyor.

2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre kabak çekirdeği içerisinde bulunan triptofan maddesi, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun salgılanmasını arttırıyor.Bu durum anti depresan etki göstererk kişinin kendini iyi hisstemesini sağlıyor.

Kabak Çekirdeği fazla çalışan mesaneye çözüm olabilir.

Yapılan bazı çalışmalar kabak çekirdeği tüketen bireylerde çok aktif çalışan mesanelerin işleyişinde düzelmeler olduğunu ortaya koymuş durumda.Bu çalışmada 12 hafta süreyle kişilere 10gr kabak çekirdeği yağı verilmiş.Çıkan sonuçlara göre hiperaktif mesane problemlerinde iyileşmeler görülmüş.

Kabak Çekirdeği doğurganlığı arttırıyor

Kabak çekirdeği, çinkodan zengin oluşndan bahsetmiştik.Zengin çinko içeriği sayesinde kabak çekirdeği doğurganlığı destekliyor. Bununla beraber yapılan bazı araştırmalara göre , kabak çekirdeği özellikle erkeklerde sperm sayı ve kalitesinide arttırıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir