İş yerinde Rahatlamanızı Sağlayacak 5 El Egzersizi

Hemen Paylaş!

Herkese merhabalar,
Günümüzde, özellikle endüstriyel toplumlarda aktif olmayan yaşam şekli, ergonomik olmayan çalışma koşulları ve stresin yarattığı aşırı yüklenme kişilerin fiziksel, psikolojik ve sosyal sağlıklarının bozulmasına neden olmakta; bu da çalışanların verimliliklerinin azalması ile sonuçlanmaktadır. Son yıllarda iş kaynaklı, aşırı yüklenme ile oluşan kas-iskelet sistemi sakatlıklarına oldukça sık rastlanmaktadır. Tekrarlı hareketler, uzun süreli statik çalışma pozisyonları, güç harcanması gereken işler, ergonomik olmayan çalışma koşulları fiziksel stres yaratır. . Klavyede yazı yazma veya telefonu kullanma gibi rutin aktiviteler, belli bir sürenin üzerinde yapıldığında sakatlıklara neden olabilir. Egzersizler, kaslarınızı gevşettiği gibi, onları gelecek sakatlıklara karşı güçlendirir. Egzersizler dolaşımı artırarak işyerinizde kendinizi daha iyi hissetmenize de yardımcı olur .

Egzersizlerin, kendinizi iyi hissedecek ölçülerde yapılması gerekir. Bu ,hangi miktarda yaptığınızdan çok daha önemlidir. Egzersiz için belirli veya sıkı bir program uygulamanıza da gerek yoktur. Anlatılan egzersizleri inceleyerek kendi programınızı oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, anlatılan egzersizler herkes için uygun değildir. Eğer ağrı şikâyetleriniz varsa burada anlatılan egzersizleri yapmadan önce mutlaka hekiminize danışınız. Eğer egzersiz sırasında ağrı hissederseniz derhal egzersize son veriniz. Ofis ortamında veya evde bilgisayar başında çalışırken gün boyunca 2 saatte bir 5 .dk süreli yapacağınız egzersizler ile kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

İşte her ortamda yapılabilecek çok basit 5 el egzersizi

1)Ellerinizi önünüzde avuç içleri birbirine temas eder şekilde birleştirin. • Ellerinizi avuç içleri yapışık olarak, hafif bir gerilme hissedene kadar aşağı doğ- ru hareket ettirin.• Dirseklerinizi yukarıda ve eşit yükseklikte tutunuz. 10 saniye bu şekilde tutun

2)Ellerinizi önünüzde avuç içleri birbirine temas eder şekilde birleştirip bileği gerginlik yaratacak şekilde yanlara doğru bükün.

3)Parmaklarınızı gerginlik hissedene kadar düzgün bir şekilde ayırınız. 10 saniye bu şekilde tutunuz. Gevşetiniz, daha sonra parmaklarınızı eklemlerinden bükün (yumruk yapar gibi ) ve 10 saniye bu şekilde tutun.İlk germe hareketini bir kez daha tekrarlayınız

4)Ellerinizi orta hatta birleştirin.İşaret parmaklarınızdan başlayarak sırasıyla parmaklarınızı diğer parmaklarınızdan hafifçe ayırarark gerginlik sağlayın.

5)Elinizi yere dik şekilde tutun.Parmaklarınızın en üstündeki eklem bölgesinden başlayarak sırayla eklem bölgelerinden bükün.

Eğer gününüzün büyük bölümünde telefonla uğraşanlandansanız bu egzersizleri sizler içinde öneriyorum.Yaralandığım kaynaklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kaynak T.C.Gençlik ve Spor Bakanlığı,Sağlık işleri Daire Başkanlığı,İşyeri Egzersizleri,Hazırlayan: Uzman Fizyoterapist Meral HAZIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir