Halısaha Maçlarında Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Hemen Paylaş!

Herkese merhabalar
Başlıktan da anladığınız gibi bugün özellikle erkek takipçilerimizi yakından ilgilendiren bir konumuz var.Halı saha maçlarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?Halı saha maçlarında yaralanma riski hangi durumlarda ortaya çıkar?Halı saha maçlarında yaralanma riskini nasıl minimuma indirebiliriz?Sizde halı saha maçlarında dikkat edilmesi gereken basit ama önemli noktaları merak ediyorsanız bu yazım sizler için.
Halı saha maçları haftanın belirli günlerinde erkeklerin,arkadaşları ile bir araya gelerek hem eğlenme hem sosyalleşme hem de spor yapma amacıyla gerçekleştirdikleri aktivitelerdir.Ne yazık ki bu aktiviteler yapılan bilinçsiz davranışlar sonucu sakatlıklara ve bir takım kas iskelet sistemi problemine neden olabiliyor.Bu keyifli aktiviteyi gerçekleştireceğiniz bir kaç önlem ile yaralanma riskinizi minimuma indirmeniz mümkün.Öyleyse hadi başlayalım.

İlk sıraya en önemli maddeyi yerleştiriyorum. Isınma Yapmamak ya da Yetersiz Isınmak.

Isınma her egzersiz rutinine başlamadan önce yapılması gereken kısa ama çok etkili olan aktivitelerdir. Yapılan bir çok çalışma egzersiz öncesinde yapılması gereken ısınmanın önemini ortaya koymuştur.Egzersiz düzen ve disiplin gerektiren bir aktivitedir .Rasgele yapıldığında sakatlık,yaralanma gibi olaylara sebebiyet vermesi olasıdır.Halı saha maçları genellikle haftanın belirli günleri yapılır ve kişi maç dışında farklı bir spor,egzersiz aktivitesi gerçekleştirmez.Dolayısıyla kişi ısınmadan futbol oynamaya başladığında vücudu hazır olmadığı için beklemediği bir patlayıcı güç harcaması gerçekleştirmeye çalışır.Bu durum kas ağrıları ve ilerleyen dönemlerde yaralanmalara yakalanma riskini arttırmaktadır.
Yapılması gereken her oyundan önce 15 dk lık ısınma egzersizleridir.Bu egzersizler hem sağlığınızı korumanıza yardım edecek hem de oyundaki performansınızı arttıracaktır.

Halı saha maçlarında zemin faktörü önem taşıyor.

Maçların yapıldığı zemin elbette ki önemli.Islak güvenli olmayan zeminde yapılan aktiviteler kayma riskini doğuruyor ve kişinin düşmesi sonucu ayak bileğinde burkulma(sprain),diz çevresindeki ön çapraz bağlarında yaralanmalar oluşuyor..Maça başlamadan önce zemin mutlaka kontrol edilmeli,gerekli önlemler alınmalıdır.

Spor ayakkabıları özenli seçilmeli.

Her sporda olduğu gibi halı saha maçlarında da tercih edilen ayakkabı çok önemlidir.Ayakkabı ayağınıza büyük ya da küçük olmamalı.Ayak bileğinizi kavrayan güvenli spor ayakkabıları tercih edilmelidir.

Yetersiz kondisyon sakatlığa neden olabilir.

Önce bir anlaşalım her egzersiz her insan için uygun değildir.Yaş,kilo,vücudunuzun yağ oranı,kas kütleniz,antrene olma durumunuz gibi bir çok faktör kondisyonunuzun belirleyicisidir.Kondisyonu el vermediği halde yaptığı aktivite devam eden insanlarda kas iskelet sistemi problemlerinin yanı sıra kalp damar hastalıkları da ortaya çıkabiliyor.Keyifle gerçekleştirdiğiniz aktiviteyi basit hatalar yüzünden hüzüne dönüştürmeyin.Spor güzeldir,Sporun her türlüsü yararlıdır ancak önemli olan kişiye uygunluğu ve kişinin gerekli tedbirleri almış olmasıdır.

Halı saha maçlarında bu dört faktöre dikkat etmek yaralanma riskinizi büyük ölçüde azaltır.Herhangi bir yaralanma,ağrı gibi durumlarda aktiviteyi hemen durdurmalısınız.Unutmayın hiçbir şey sağlınızdan önemli değildir.Sorularınızı ya da düşüncelerinizi yorum olarak bırakabilirsimiz.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir