Gevşeme Egzersizi Nasıl Yapılır ?

Hemen Paylaş!

Merhabalar

Gerek toplumsal olaylar gerekse kişişel problemlerimizi kimi zaman stresli bir yaşantı içine sokuyor hepimizi.Bu stres etkisinin uzun süreli devam etmesi hem kalp sağlığımızı hemde ruhsal sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor.Stresten kurtulabilmek için yapabileceğiniz birçok yöntem var.Bu yöntemlerden biri de şüphesiz ki gevşeme egzersizleri.Üstelik bu egzersizleri evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.Tek ihtiyacınız olan birkaç yastık!

Gevşeme egersizleri için kişi rahat olmalıdır.Üzerinde derin nefes almasını engelleyecek korse,kemer gibi sıkı kıyafetler varsa çıkarmalıdır.Kişinin açık havada kısa ve hızlı bir yürüyüş yaparak hafif yorgun olması gevşemeye yardımcı olacaktır.

Gevşeme egzersizleri için çevre şartlarının ayarlanması da çok önemlidir.Sessiz bir ortam sağlanmalı,duvar renkleri gözü yoracak yoğunlukta olmamalıdır.Oda ısısı ideal seviyelerde ayarlanarak devamlı temiz hava akışı sağlanmalıdır.

Gevşeme egzersizleri hangi şekillerde yapılabilir?
Çok farklı gevşeme egzersizleri bulunmaktadır.Ben bugün sizlerle pozisyonlama ile yapılan gevşeme eğitiminden bahsedeceğim.Uyku problemleri yaşıyorsanız bu yöntemleri uyurken de kullanabilirsiniz.Bu pozisyonlarda amaç hem vücut düzgünlüğünü korumak,hemde vücutt bölümlerindeki basıyı azaltarak kişinin gevşemesini sağlamaktır.Bu pozisyonlamalar için bir kaç yastığa ihtiyacınız olacaktır.

Sırtüstü pozisyonda gevşeme egzersizleri: Yatılan yatak çok sert yada çok yumuşak olmamlıdır.Boyun altı ince bir yastıkla desteklenmelidir.Dizler hafif bükülmeli,dizlerin altı bir yastıkla desteklenmelidir.Kollar hafif açık bir şekilde olmalı,kişi vücudunun herhangi bir kısmında baskı hissetmemelidir.

Yüzüstü pozisyonda gevşeme egzersizleri
Baş bir tarafa doğru çevrilmeli Gerekiyorsa başın altına ince bir yastık konulabilir.Karın bölgesinin altına ince bir yastık yerleştirilmelidir.Dizler hafif bükülü olmalı,ayakların altına bir yastık yerleştirilmelidir.

Yan yatış pozisyonunda gevşeme egzersizleri:
Yan yatış pozisyonunda gevşemenin derecesi kalça ve omuzların desteklenmesi ile bağlantılıdır.Baş altına,başı vücutla aynı seviyede tutacak şekilde yastık yerleştirilmeli.Üstte olan kol hafif yana açılır ve bükülü durur.Üstte duruan bacak da hafif bükülüdür.Altta kalan bacak ve kol kişinin rahat edeceği şekilde durur.

Hepinize stresten arınmış huzurlu günler diliyorum.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir