Brokolinin Faydaları | Sağlıklı Besinler 

Hemen Paylaş!

Kansere karşı koruyucu etkisi, bağışıklık sistemine olan müthiş desteği ve çok daha fazlasıyla bugün diyetlegzersiz.com’un sağlıklı besinler kategorisinde brokoli var.

Brokoli Faydaları | Sağlıklı Besinler 

Lahanagillerin yıldızı brokoli , ailesinin diğer üyeleri gibi kanser önleyici harika bileşiklere sahip.Bu bileşikler sayesinde brokoli kanser yapıcı hücreleri etkisiz hale getiriyor.Yapılan çalışmalar brokoli tüketen bireylerin , tüketmeyenlere oranla özellikle akciğer ve kolon kanseri riskinin çok daha düşük olduğunu ortaya koymuş.
Brokoli çok değerli antioksidanlar içerir.Bunlar B-karoten, C ve E vitaminleridir.Bu antioksidanlar sayrsinde vücuttan zararlı toksinleri uzaklaştırır.


Brokoli Faydaları | Sağlıklı Besinler

Brokoli zengin bir Demir ve folat kaynağıdır.Demir ve folat eksikleri olanlar brokoliyi mutlaka tüketmelidir.Ayrıca gebelik planlayan kadınlar , bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyulan Demir ve folat depolarının büyük kısmını brokoli sayesinde doldurabilir.Ayruca brokolinin içinde bulunan folat depresyonla baş etme de yardımcı bir besindir.Evet doğru duydunuz brokoli modunuzu da yükseltir 😍

Brokoli Faydaları | Sağlıklı Besinler

Brokolinin lif içeriği oldukça yüksektir.Bu içeriği sayesinde brokoli sindirim sisteminin yanı sıra kalbi de koruyucu etkiye sahiptir.Yüksek lif içeriği sayesindeki kandaki kolesterol seviyesini düşürür.Brokoli Faydaları | Sağlıklı Besinler

Brokoli içinde bulunan lutein , yaşa bağlı oluşan katarakt gibi görme azalmasına karşı korur.Yani brokoli göz sağlığı içinde çok önemlidir.

Brokoli Faydaları | Sağlıklı Besinler

Brokoli içinde Kalsiyum ve K vitamini de bulunur.Bu bileşenler iskelet sistemi için büyük önem taşır.İngiltere de yapılan araştırmada brokoli içindeki bileşenlerin kıkırdak dokunun korunmasına yardımcı olduğu ve osteoartrit gibi hastalıklara karşı koruyucu olduğu bildirilmiştir.Brokoli Faydaları | Sağlıklı Besinler

Brokoli düşük kalori ve yüksek besin içeriği sayesinde de zayıflamak isteyenlerin kahramanıdır.Bir kase brokoli yalnızca 30 kaloridir.Salatalara , omletlere her zaman ilave edilebilir.


Diyetisyen Önerisi: Brokoli suyla temasında bazı vitaminleri ve mineralleri kaybedebiliyor bu yüzdem en sağlıklı seçim buharda pişirmek.

Brokoli Buharda nasıl pişirilir ? 

Bir tencereye 1 çay bardağı civarı su ekleyip kaynatın.Brokiliyi ısıya dayanıklı tel süzgeç içine koyup tencerenin üzerine alın.Bu yöntemle brokoliyi vitamin ve mineral kaybını minimuma indirerek pişirebilir ve sağlık dolu içeriğinden optimum düzeyde faydalanabilirsiniz.

Diyetisyen Önerisi 2: Brokolinin saplarıda vitamin ve mineral içeriği yönünden zengin bir sağlıklı besindir.Brokolinin saplarına , 1 orta boy havuç, 1 orta boy elma ekleyerek sağlık dolu içecekler yapabilirsiniz.

Bol sağlıklı günlerde tekrar görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir