Evde Tam Buğday Ekmek

Hemen Paylaş!

Siyez unu ve çavdar unu kullanarak sizde evinizde Harika bir ekmek yapabilirsiniz.

Evde Tam buğday Ekmek Yapımı ( Siyezli, Çavdarlı )

Gerekli Malzemeler

✔️ 2 sb siyez unu

✔️ 2 sb çavdar unu

✔️ 1 sb süt

✔️ 1/2 sb su

✔️ 1 yk kuru maya

✔️ 1 tk bal

✔️ 1 tk tuz

✔️ 1 yumurta

✔️ 1 yk sızma zeytinyağı

Evde Tam buğday Ekmek Yapımı ( Siyezli, Çavdarlı ) Yapım Aşamaları Nelerdir ?

Süt ve su karışımını hafif ılıtın, balı ekleyin ve karıştırın. Unu derin bir kaba alın, ortasını açın ve mayayı dökün. Sıvı karışımı mayanın üzerine ilave edin ve birkaç dakika bekleyin. Tuzu, yumurtayı ve zeytinyağını da ekledikten sonra yoğurmaya başlayın. İyice yoğurduktan sonra üzerini streç film ya da bir kapakla kapatıp 1 saat mayalandırın⏰

Geri döndüğünüzde iki katı büyüklüğe ulaşmış olacak. Tekrar hafifçe yoğurup istediğiniz şekli verin ve tepsiye dizin. Baton kek kalıbı kullanıp tost ekmeği gibi dilimleyebilirsiniz. Sıcak bir yerde 20 dk daha mayalandırın, üzerine yumurta beyazı sürüp; keten tohumu serpin ve önceden ısıttığınız 210-220 derece fırında en fazla 10 dk, ısıyı 180-190 dereceye düşürüp yaklaşık 30 dk daha pişirin. Küçük ekmekler yaparsanız daha hızlı pişecektir. Her fırının performansı farklı olabilir, ekmeğin şekli de pişme süresini etkiler. Kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Hem kendinizi hem de ailenizi sağlıklı beslenmek istiyorsanız sizde evde tam buğday siyezli Çavdarlı ekmeğinizi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir