Ekşi Maya Ekmek Faydaları

Hemen Paylaş!

Ekşi maya ekmek nedir ? Ekşi maya ekmek evde yapılır mı ? Ekşi maya ekmeğin sağlığa faydası nelerdir ? Bugün Diyetlegzersiz.com da Ekşi Maya Ekmek ile ilgili tüm ayrıntıları konuşacağız.

Son zamanlarda popüler olan herkesin merak ettiği bir ekmek çeşidi haline geldi. Adında da geçtiği gibi tadı da ekşidir ama sindirim sisteminde herhangi bir rahatsızlığa sebep olmaz aksine rahatlatır

Nedenlerini ve merak ettiklerinizi aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz
Ekşi hamur, yaklaşık 5000 yıldır kullanılan, buğday unu ve su karışımının laktik asit bakterisi ve maya ile fermente edilmesi sonucu elde edilen bir hamur çeşitidir.

Ekmek yapımında ekşi hamur kullanılması ekmeğin hacmini, yapısını ve duyusal kalitesini geliştirmekle beraber raf ömrünün uzamasını sağlar ve zengin bir aromaya da sahiptir.

Herkes tarafından bilinmese de kefir gibi probiyotik içeriği yüksek bir besindir.Doğal probiyotik içermesi sebebi ile sindirim ve boşaltım sistemine destek sağlar.Kabızlık ve reflü şikayeti olan kişilerinde tüketmesi için önerilen bir ekmek çeşitidir.

B6, folik asit,  selenyum ve magnezyum açısından da zengindir.

Glisemik indeksi düşük olması ile de kan şeker metabolizmasını destekler.

Ekşi mayanın içinde bulunan bakterilerin gluteni parçalama özelliği vardır.Glutensiz beslenen kişiler içinde rahatlıkla tüketilebilir bir ekmek çeşitidir

Ekşi Maya Evde Yapılır Mı ?

Ekşi maya evde yapılması mümkündür. Ekşi maya ekmeğin yapımı için 12 günlük bir süreç gerekmektedir.

Ekşi maya nasıl yapılır?

1.gün ekşi mayanın yapımı

1 su bardağı  tam buğday unu ve 1 su bardak içme suyu (oda sıcaklığında) cam olan bir kavanozun içerisinde tahta bir kaşık ile karıştırılır. Oda sıcaklığında cam kavanozun üzerine tülbent serilerek bekletilir, ortamdaki hava mikro organizmaların işlem görebilmesi için çok önemli sabit ısıda kalması olacaktır.

Örneğin saat 12:00’de başladınız artık her 24 saat sonra yapmamız gereken bir iş olacak !

2. gün kavanozun içerisinde un ve suyun bir miktar ayrıştığını görmeniz mümkün.Bu karışımı tahta kaşık ile tekrar karıştırın.

3. gün Un ve su karışımımızı tekrardan tahta  kaşık ile karıştırıyoruz, karışımın yarısını atıyoruz geri kalan karışımı 1 bardak un ve 1 bardak su ekliyoruz.

4, 5, 6, 7, 8, 9. gün un ve su karışımımızı tekrardan tahta kaşık ile karıştırıyoruz, karışımın yarısını atıyoruz geri kalan karışımı 1 bardak un ve 1 bardak su ekliyoruz.Mayamızı ekşitiyoruz.

10. gün artık ekşi mayanız çok güçlü bir çocuk ve kendi ekmeğinizi yapabileceğiniz forma geldi.

Mayamız hazır ! Evde ekmek yapımı için şuradaki yazımızı incelleyebilirsiniz.Evde Tam Buğday Ekmek Yapımı

Afiyetler olsun

Stj.Diyetisyen Ayça Parlakyiğit

3 ağustos 1997 tarihinde Kahramanmaraş doğumluyum.İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi K.Maraş’ ta tamamladım..Lisans eğitimim için Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım ve şu an 4. sınıf öğrencisiyim.Sağlıklı beslenme ile ilgili güncel bilgiler ve pratik tariflerle sizlerleyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir