Egzersiz Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemen Paylaş!

Egzersiz yaparken kimi zaman kendimizi gereğinden fazla yoruyor ve hatta o gün egzersiz yaptıysak ya da spor salanuna gittiysek eve geldiğimizde kendimizi yataklara atıyoru ve o gün için başka hiç bir şey yapmıyoruz.Bu çok yanlış bir davranıştır.Elbet egzersiz yorucu ve sonrasında dinlenme gerektiren aktivitedir. Ancak egzersiz günlük işlerinizi yapamaz hale getirmemelidir sizi.Böyle bir durum yaşıyorsanız lütfen bahsedeceğim kriterleri dikkatle okuyun.Bu kriterler egzersizin size uygun olup olmadığı hakkında ipucu verecektir.Peki öyleyse nedir bu kriterler ? Egzersiz sırasında nelere dikkat etmeliyiz?

Egzersiz sırasında sürdüremeyecek kadar yorgun hissediyorsanız
Ani terleöeler ve solgunluk yaşıyorsanız
Göğüste baskı hissi ve ağrı oluyoırsa
Nefes darlığı yaşıyorsanız
Baş dönmesi,sendeleme oluyorsa
Bcaklarınıza kramp giriyorsa EGZERSİZİ HEMEN DURDURUN.

Bu tip şikayetler varsa birkaç gün ara verin.
Yaptığınız egzersizi daha kısa mesafede ya da daha kısa bir süre yapmayı deneyin
Şikayetler devam ediyorsa egzersize devam etmeyin bir hekime ya da fizyoterapiste danışın.

Tüm bu yaşanan şikayetler egzersizin kişiye uygunluğu ile alakalıdır.Kişiye uygun egzersizi belirleyebilecek en güvenilir kişiler fizyoterapistlerdir.Egzersiz üzeriizde aşırı yorgunluk yaratmamalıdır.Egzersiz sonrasında oluşan yorgunluğunuz en fazla 2 saat sonra geçmeli ve günlük hayatınza sorun olmadan devam edebilmeniz gerekmektedir.

Egzersiz bitiminden sonra en fazla 10 dk içinde kalp hızı ve tansiyonunz normal haline dönmelidir.
Yaptığınız egzersiz alışılmışın dışında kas ve eklem ağrıları yapmamalıdır.Egzersize yeni başlıyorsanız ağrılarınızın olması normaldir.Ancak bu ağrılar günlerce geçmiyorsa ve çok şiddetliyse; bu bir sıkıntı olduğunu,,egzersizin size fazla ağır geldiğini gösterir.
Egzersiz alışılmışın dışında nefes darlığı yaratmamalıdır
Egzersiz uyku düzeninizi bozmamlıdır.

Egzersiz sırasında dikkat etmeniz gereken,egzersizin size uygun olup olmadığını tahmin edebilmenizi sağlayacak başlıca kriterler bunlardır.Sorularınızı yorum olarak paylaşabilirsiniz.
Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir