Hip Thrust Egzersiz Hareketi Kalça Ve Baselde Muhteşem Etkisi

Hemen Paylaş!

Hip Thrust Egzersiz Hareketi
Yeni bir yazı dizisiyle karşısnızdayız. Bu kategoride seçtiğim egzersizin nasıl yapılması gerektiği,egzersizi yaparken hangi kasların çalıştığı,bu egzersizi hangi amaçlar için kullanılabileceği gibi konularda bilgilerimi sizlere aktaracağım.Eğer sizinde bu kategori de paylaşmamı istediğiniz egzersiz olursa benimle yorumlarda paylaşın!

Bu yazı dizisi için ilk seçtiğim egzersiz Hip Thrust Egzersiz Hareketi yani köprü kurma egzersizi oldu.Hadi gelin öğrenelim.neymiş bu hip thrust ?

Hip Thrust,Köprü egzersizi bir çok farklı şekilde yapılır.İster ağırlıkla,ister ağırlıksız,destekli ya da desteksiz bir çok alternatifi vardır.Bu alternatifler arasında kişinin durumuna göre seçim yapılır.Gerekirse kademeli olarak seviye arttırılabilir.

 Hip Thrust Egzersiz Hareketi  Nasıl yapılır ?
Hip thrust köprü egzersizi için sırtüstü çok yumuşak olmayan bir zeminde uzanın.Dizlerinizi bükün ve ayaklarınızın zemine tam temas etmesini sağlayın.Kollarınız kenarlarda durabilir.Ardından kalçanızı yukarı doğru kaldırın.Bunu yaparken kalça kaslarınızı hafif sıkabilirsiniz.5 saniye kadar bekledikten sonra eski pozisyonunuza dönün.Egzersizi yaparken kalçanızı yukarı kaldırken nefes verin,aşağı indirirken nefes alın.İşte bu kadar.

Hip thrust-köprü egzersizi hareketi  sırasında hangi kaslar çalışır?

Kalça kaslarınızdan gluteus maximus,üst arka bacak kaslarınız hamstirngler ve sırt kaslarınız bu egzersizle birlikte çalışır.Aynı zamanda karın kaslarımız için güzel bir germe egzersizidir.

Hip Thrust Egzersiz Hareketi hangi amaçla kullanılır ?

Bu egzersizi bel fıtığı hastaları iyi bilir çünkü fizik tedavi seanslarımızda sıklıkla kullandığımız bir egzersizdir köprü egzersizi.Özellikle kalça şekillendirme konusunda squata rakip olabilecek hatta belki de onu geçebilecek düzeyde etkili olabilir.Ayrıca bu egzersiz kegel egzersizleri grubundadır.Yani idrar kaçırma,mesane problemleri olanlar için etkili egzersizlerden biridir.

 Hip Thrust Egzersiz Hareketi ile ilgili   Sorularınızı ya da düşüncelerinizi benimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.Tekrar görüşmek
üzere.
Sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir