Egzersiz Nasıl Doğru Bir Şekilde Yapılır ?

Hemen Paylaş!

Egzersiz yapmak belli bir disiplin içinde gerçekleştirilmesi gereken bir aktivitedir.Egzersizin sağlığınız üzerindeki olumlu etkilere kolayca ulaşabilmek,egzersiz yaparken olası kazaları minimuma indirmek adına egzersizi doğru şekilde yapmaya özen göstermek gerekir.

Egzersiz programları çok çeşitlidir ve hepsi ayrı bir amaca uygun olarak düzenlenir.Öncelikle kişinin kendisine uygun görülen egzersiz programını tamamen kavraması gerekir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp verme tekniklerini uzman kişilerden öğrenmeli ve egzersiz boyunca bu tekniklere uygun olarak devam etmelidir.Egzersiz yaparken nefes kesinlikle tutulmamalıdır.


                              Egzersiz yaparken oneo reklamlarındaki arkadaşı örnek almayın kendinize:))

Kişi egzersizi yavaş,ritmik kontrollü olarak yapmalıdır.Hep dediğim gibi egzersiz yaparken sayılarta takılmamak gerekir,önemli olan egzersizi gerçekten doğru şekilde yapmaktır.Egzersiz doğru yapılınca egzersizden alınan verim artacaktır.

Egzersiz yapılırken ağrı sınırınıza mutlaka dikkat etmelisiniz.Ağrı bir nevi fizyolojik olarak vücudunuzun ” tamam yeter ” deme noktasır.Vücudunuzun verdiği uyarıları dinleyin.Fizyolojik sınırların dışına çıkmak kas iskelet sistemnizinde farklı sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kendinizi asla başkalarıyla kıyaslamayın.Kişilerin fizyolojik yapıları birbirinden farklıdır.Önce bunu anlamak gerekir.Bir başkasının 2 ayda aldığı etki için sizin 3 ay çalışmanız gerekebilir.Ya da tam tersi durum da söz konusu olabilir.Çünkü hepimiz birbirimizden farklıyız.Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine kendinizle kıyaslayın.Bu motivasyonunuzu çok daha arttıracaktır.

Konsantre olun.Egzersiz yaparken yaptığınız egzersizi hissedin..Bu şekilde farkındalığınız artacaktır ve egzersizden daha fazla verim almaya kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Egzersizleri atlamayın.Egzersizi size verilen programa uygun olarak düzenli olarak yapmaya özen gösterin.

Egzersiz yapmayı,spora gitmeyi üstünüzde bir yük olarak görmeyin.Aksine egzersizi keyif alarak yaptığınız bir aktivite haline getirin.Bunu başarmak tamamen sizin elinizdedir.

Bir sonraki yazı da görüşmek üzere.Sevgiilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir