Egzersiz Motivasypnu Nasıl Sağlanır ?

Hemen Paylaş!

Aslında hepimiz egzersizin yararlı bir aktivite olduğunu biliyoruz ancak egzersizi hayatımıza yerleştirmede kimi zaman zorlanıyoruz.Ama bana kalırsa egzersize , spora başlayamamanın ya da başlayıp devam ettirememenin asıl nedeni motivasyon eksikliğidir.

Egzersizde motivasyon nasıl sağlanabilir ?

Egzersize başlamadan önce büyük hedefler belirlemeyin.Sanıyorum en sık yapılan hatalardan biri bu.Kişi full motive olarak başlıyor çok yoğun bir egzersiz programı belirleniyor.Ancak bu yoğun egzersiz programından süreklilik sağlanamıyor.

Olması gereken adım adım ilerlemek.Küçük hedeflerle başlayın.Hedefleriniz küçük başlarsa daha kısa zamanda hedeflerinize ulaşabilecek böylece daha motive bir şekilde daha büyük hedefler kurabileceksiniz.

En doğrusu uzman yardımıyla belirlenen egzersizler.Egzersizin kişiye özel olması gerektiği ve egzersizin bir takım riskler yaratabildiğinden şurada bahsetmiştik.Bu konuda fizyoterapistlerden yardım alabilirsiniz.Tüm kaslarınız,hareket açıklıklarınız,postural durumunuz tek tek değerlendirip size en uygun egzersiz planlaması yapılacaktır.

Motive edici profesyonel hesapları takip edin.Biliyorsunuz sosyal medya artık hayatımızda çok büyük bir yer tutuyor..İnstagram,Facebook,Youtube gibi platformlardan dünyaca ünlü profesyonelleri takip ederek motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

Sevdiklerinizle beraber egzersiz yapın:Eşiniz,dostunuz,kardeşiniz…Sevdiğiniz biriyle spor yapmak egzersizi daha keyifli bir hale getirebilir.

Spor kıyafetleri motivasyonu arttırıyor.Spor için bir alışveriş yapın.Bunun çok pahallı olmasına gerek yok.Kullanışlı,göz zevkinize de hitap eden ürünler seçin.

Kendi kendinize koçluk yapın.Hayatın her alanında yapılması gereken bir durum aslında bu.Yapabileceğinizi,neler başardığınızı kendinize hatırlatın.İçinizde ”bugün gitmiyim spora ” diyen sese ”Hayır kalk gidiyoruz ” demeyi öğrenin ve bunu alışkanlık haline getirin.

Egzersizi sadece kendiniz için yapın.Kendinizi sevin,bedeninizi sevin.Bu sizsiniz.Bu hayat sizin hayatınız.Kendiniz için iyi bir şeyler yapmak neden istemeyesiniz ki.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.
Sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir