Duruş Bozukluğu Tedavisi İçin Egzersizler

Hemen Paylaş!

Duruş bozukluğu çok sık karşılaşılan bir problem olmasına rağmen hızlı ve etkili tedavilerle duruş bozukluğu düzeltilebilir.Duruş bozukluğunda en fazla karşılaşılan durum kambur duruş ( kifoz)dur.Duruş bozukluğu doğru egzersiz tedavisi ile çözülebilecek bir rahatsızlıklıktır.

Duruş Bozukluğu Çeşitleri 

Duruş bozukluğunun bir çok farklı çeşidi vardır.Duruş bozukluğu genellikle gün içindeki aktivitelerin doğru olmayan bir posterde gerçekleştirilmesiyle ortaya çıkar.Buna rağmen herhangi bir hastalık sonucu ortaya çıkan ya da eklem problemleri , kas kısalıkları sebebiyle görülen duruş bozuklukları da mevcuttur.Duruş bozukluğunun neyden kaynakladığının bulunması tedavi sürecinin belirlenmesinde en önemli noktadır.Bu değerlendirme için uzman hekim ve fizyoterapist kontrolü yapılmalıdır.

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir sorsunun ilk cevabı bozukluğun kaynağını çözmektir diyebiliriz.

İkinci aşamaya geldiğimizde öncellikle postural stabilizasyonda etkili olan kasları güçlendirmektir.Peki Postural Stabilite yani duruş kontrolü sağlayan kaslar nelerdir ? Gelin isterseniz bu kasları inceleyelim.

Duruş Kontrolü , Postural Stabilite Üzerinde etkili olan kaslar nelerdir ? 
Bel ve sırt ağrısı olan hastaların iyileşmeleri ve sağlıklarını korumaları için egzersiz yapmaları gerektiği düşüncesinden hareketle ortaya çıkmış yeni bir kavramdır.
Bu yapıyı oluşturan elemanlar;
Pasif Alt Sistem :Kemikler ve Bağlar
Aktif Alt Sistem :Spinal Kaslar
Kontrol Alt Sistem :Merkezi Sinif Sistemi ‘ dir

Peki Postural Stabilite yani duruş kontrolü sağlayan kaslar nelerdir ? Gelin isterseniz bu kasları inceleyelim.

Birçok araştırmacı bu kasları belirlerken farklı sınıflandırma kullanmıştır.
En son yapılan araştırmalara bakıldığı zaman bu kasların derin , orta ve dış tabaka olarak sınıflandırıldığını görüyoruz
DERİN TABAKA: İntervertebral disk,bağlar ve vertebralara yapışan küçük kas grupları
ORTA TABAKA:Multifidys,Quadratus lumborum,Transversus abdominis,Psoaslar
DIŞ TABAKA : Erektör spinalar,İnternal-eksternal önlükler.Transversus Abdominus’tur. Bozukluğu Nasıl Kontrol Altına Alınır ?

Stabilizasyon egzersizlerinin temel amacı, vücuda derin ve global kasların doğru kullanımını öğretmektir.Stabilizasyon egzersizlerinde temel prensip önce hareketin doğru olarak yapılmasıdır.Yapılan hareketin kaç kez yapıldığından çok nasıl yapıldığı önemlidir.Doğru yapılan egzersizler ile duruş bozukluğu tedavisi gerçekleştirilebilir.

Duruş bozukluğu tedavisinde egzersizi doğru yapmaya başladıkça , yapılan egzersizin tekrarı artırılabilir.Tekrar miktarı birden bire arttırılmamalıdır kademeli olarak ilerlenmelidir.

Aşağıdaki görselde duruş bozukluğusu tedavisinde kullanılabilecek egzersiz örnekleri bulunmaktadır.

 

Duruş bozukluğu tedavisinde egzersiz kadar önemli olan başka bir kısımda ergonomik yaklaşımdır.Ergonomik yaklaşım günlük hayat aktivitelerinin insan vücuduna adaptasyonudur. Ergonomik yaklaşımla ilgili olarak yazdığımız yazılara burdan ulaşabilirsiniz.

Ergonomik Yaklaşım Nedir , Neden Önemlidir ? 

Çalışma Ortamında Koltuk Ayarı Nasıl Yapılmalıdır ? 

Özetlemek gerekirse duruş bozukluğu tedavisinin ilk aşaması problemin kaynağının belirlenmesidir.Bunun için de mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.Diğer aşama ise duruş bozukluğunda egzersiz tedavisidir.Duruş bozukluğunda egzersiz tedavisi uygulanırken ağrı sınırı aşılmamalı hareketler kontrollü olarak yapılmalıdır.Duruş bozukluğunun kalıcı olarak çözümü için olmazsa olmaz son yaklaşım ise ergonomidir.Günlük yaşantı da sıkınla yapılan aktiviteler doğru poster de yapılmalı gerekli olursa bu konularda destek alınmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir