Diyette Salep İçilir Mi?

Hemen Paylaş!

Kış ayları diyince akla ilk gelen içeceklerden biri şüphesiz ki salep ! Diyetlegzersiz.com’da bugün salepin bilinmeyen yararlarını,diyet yapanların salepi nasıl tüketmesi gerektiğini konuşacağız.

Salepin tarihi hakkında fikriniz var mı ? 

Kış aylarının vazgeçilmezi olan salepi İbni Sina eserlerinde bahsetmiş.Osmanlı da afrodizyak etkisi sebebiyle salepten padişah macunu yapılmış.Maraş dondurmalarının sırrı olarak kullanılmış.

Salepin yararlarından bahsedecek olursak

Salepin lezzetinin yanı sıra bağışıklık güçlendirici,öksürük giderici,bağırsak ve mide rahatsızlıklarına iyi gelen hazmı kolaylaştırıcı , kalp güçlendirici gibi bir çok faydası olduğu bilinmektedir.

Diyetteyim.Salep içmek istiyorum diyenler buraya 

Salep bir çok yarara sahip olsa da 200ml’lik bir fincanı 180 kaloridir.Bu yüzden porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketilmelidir.Bir fincan gerçek salep tatlı ihtiyacını da gideren sağlıklı bir ara öğün seçeneğidir.Diyet yapanlar ara öğünlerinden 1 fincan salep tercih edebilir.

Her salep güvenilir mi ?

Piyasada sıklıkla gerçek salep tozu yerine nişaşta,şeker,katı maddeleri kullanıldığından bu ürünler gerçek salepin o güzel faydalarından yoksundur.

🍏Diyetisyen Önerisi : Gerçek salepine güvendiğiniz markaları tercih ederek,içeriklerini dikkatle inceleyerek bu güzel besinin şifasını ve lezzetini hayatınıza katabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir