Diyette Sahur ve İftar Menüsü Nasıl Olmalıdır

Hemen Paylaş!

Ramazanda beslenme konusu sağlığın korunması ve oruç tutarken iş veriminin azalmaması açısından çok önemli bir konudur.Bazı insanlar ramazan ayında kilo aldığından şikayet ederken kimileri de kilo verdiğini söyler.Peki bu nasıl olmaktadır,Ramazanda Kilo vermek mümkün müdür? Ramazan da Sağlıklı beslenme ve kilo vermek için pratik ipuçları paylaşıyoruz.

Diyette Sahur ve İftar Menüsünde Neler Olmalı,Ramazanda Nasıl Kilo verilir ?

İftarda hurmanızı yedikten,suyunuzu çorbanızı içtikten sonra 10 dk ara vermeye çalışın.

Sahur ile iftar arasında 10-12bardak su için.

Ekmek olarak tambuğday ekmek tercih edin.Ekmek büyüklüğü tost ekmeği boyutunda ince bir dilimdir. Ramazan pidesi yemek istiyorsanız ekmeği çıkarıp 3-4 kare pide yiyebilirsiniz.

Yemekleri hızlı yemekten kaçınmalı, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yenilmelidir.İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur. Yine enerji veren ancak kan şekerini hızlı bir biçimde yükselten besinler (beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi) yerine (bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinler) tercih edilmelidir.

Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemleri de çok önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.

Diyette Sahur ve İftar Menüsünde Neler Olmalı,Ramazanda Nasıl Kilo verilir ?

Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar (kurubaklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmelidir.

Diyette Sahur ve İftar Menüsünde Neler Olmalı,Ramazanda Nasıl Kilo verilir ?

Haftada 1  kez ara öğün çıkarılıp yerine 1 porsiyon sütlü tatlı (güllaç,sütlaç, muhallebi vb.) ya da dondurma tercih edilebilir. Börek, poğaça gibi hamur işlerini ve şerbetli tatlıları tercih etmeyiniz.

Kola ve benzeri içecekler yerine içecek olarak ayran tercih ediniz.Yürüyüş ve egzersizi  iftardan sonra 45 dk orta tempoda yapabilirsiniz.

Diyette Sahur ve İftar Menüsünde Neler Olmalı,Ramazanda Nasıl Kilo verilir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir