Diyette Kaçamak İsteği Neden Oluşur ?

Hemen Paylaş!

Diyette kaçamak yapmak olur mu,Diyette kaçamak yaparsam diyeti bırakmalımıyım,Diyette neden kaçamak isteği oluyor? Sizde soruların cevabını merak ediyorsanız buyrun açıklayalım.

Öncelikle diyette iki türlü kaçamak yapma isteği vardır.Bunların ilki psikolojik kaçamak isteği.

Psikolojik kaçamak isteğini şöyle açıklayabilirz;

Diyet yaparken önemli olan nokta bunu bir cezalandırma işlemi olarak görmemektir.Diyet yapmak kısıtlamak değil,doğru porsiyon kontrolleriyle sağlıklı yaşam biçimine geçiş demektir.Öncellikle psikolojik olarak beyninize bu mesajı kodlamanız önemli.Çünkü baskı altında olduğunu düşünen beyin kaçamak yapmak isteyerek kendine adeta kaçacak bir yer arar.Oysa siz bu baskıyı kaldırabilirsiniz.

 

FullSizeRender

 

Diyette karşılaşılan bir diğer kaçamak isteği fizyolojik kaçamak isteğidir.

Bu durum genellikle öğün planlanmasındaki hatadan kaynakladır.Bu durumun önüne geçmek için diyetisyen kontrolüyle çalışmak gerekir.Bu kaçamakların temel sebebi vücudun hipoglisemi sinyalleri vermesidir.Örneğin ikindi saatlerinde kaçamak yapma hissiniz artıyorsa bir önceki öğle yemeğinde yeterli miktarda kompleks karbonhidrat almamış olabilirsiniz.Karbonhidrat açısından yetersiz diyet uygulayanlarda tatlı isteğinde artışlar görülür.Bu sebeple doğru porsiyonlar kompleks karbonhidratlar tüketmek önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir