Dereotunun Faydaları Nelerdir?Zayıflamaya Etkisi Var Mıdır? Sağlıklı Besinler

Hemen Paylaş!

Dereotu,maydanozgiller ailesinin sevilen üyelerinden biridir.Eski medeniyetler zamanında bir çok hastalık için dereotu şifa kaynağı olarak kullanılmıştır.Bugün Diyetlegzersiz.com’da dereotunun sağlık için birbirinden güzel faydalarına değineceğiz ve dereotunun zayıflama sürecindeki rolünü konuşacağız.

Dereotunun Faydaları nelerdir ?

Dereotu besin içeriği yüksek,kalori miktarı düşük besinlerdendir .1 demet ( yaklaşık 100 gr ) dereotu 17 kalori içermektedir.Besin değeri açısından A ve B vitaminleri ile kalsiyum, potasyum gibi mineralleri içermesiyle bilinir.

Dereotunun sindirim sistemi üzerine çok güzel faydaları vardır.Mide ağrılarına karşı antispazmatik etki göstererek ağrıları çözebilir.Bununla birlikte dereotu mide ülseri tedavisinde de iyileştirici olarak kullanılabilmektedir.Ayrıca dereotu yüksek lif içeriği sayesinde kabızlık için kullanılabilecek harika bir bitkidir.Dereotu Gaz Sancılarını Azaltıyor.

Dereotunun bir diğer faydası da gaz sancıları üzerindedir.İçeriğinde bulunan bileşikler gaz sancılarını ortadan kaldırarak daha sağlıklı bir bağırsak sistemine katkı sağlamaktadır.Dereotunun hıçkırık üzerine olan etkisini biliyor musun ? Hıçkırık yemek borusunda gaz birikmesiyle ortaya çıkabilen bir durum.Hıçkırık problemi yaşıyorsanız bir parça çiğ dereotu alıp yiyin.Kısa sürede hıçkırığınız kaybolacaktır.

Dereotu bağışıklık sistemini koruyup güçlendirir ve hastalıklara karşı savaşır.Dereotunun mikrop öldürücü antimikrobial etkisi mevcuttur.

Şişkinliğiniz varsa dereotu kullanın.

Dereotunun ödem sökücü özelliği vardır.Bu ödem söktürücü özellik sebebiyle detoks sularında sıklıkla tercih edilir. Vücuttaki tutulan  fazla suyun atılmasını kolaylaştırarark şişkinlikleri azaltır.. Antiseptik özelliği ile ishalinde tedavisine yardımcı olur.

Dereotu troid hormonları üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir.

Dereotunun troid nodüllerinin küçülmesi üzerine etkisi olduğu düşünülür. Troid hormonlarını dengeleme özelliği olduğu için dereotunu troid hastaları beslenmesinde yer vermelidir.Dereotu ile Nasıl Zayıflanır ? Dereotunun Zayıflamaya Etkisi Nedir ? Diyette Dereotunu Nasıl Kullanabiliriz ? 

Bu soruları tek tek cevaplayacak olursak dereotu hem düşük kalorisi hem de yüksek lif içeriği sebebiyle tokluk sağlayan bir besindir.Tokluk sağlayan besinlere diyetinizde yer vermeniz fazladan kalori almanızı engelleyecektir.Her öğünden önce bir tutam dereotu yiyebilir, bu şekilde hem iştah kontrolü hem de tokluk hissinizi arttırabilirsiniz.Bu etkileri sebebiyle dereotuna diyet listelerinde sıklıkla yer vermekteyiz.Salatalarda, cacıklarda , yemeklerde..Dereotunu aklınıza gelebilecek bir çok yöntemle kullanabilirsiniz.Bugünde sizler için ister ana öğünlerinizde yemek yanında tüketebileceğiniz bir meze,isterseniz de ara öğünlerinde tüketebileceğiniz çok sağlıklı tokluk sağlayıcı bir öğün olacak dereotlu bir tarifimiz var.

Dereotlu Yoğurtlu Metabolizma Hızlandıran Tarif 

Dereotlu Tarif İçin Gerekli Malzemeler

Dereotu

Taze Nane

Yarım Limon

Yarım yağlı Yoğurt

Sarımsak

Tuz

Dereotlu Tarif Yapılışı 

Dereotu ve Naneyi ince ince doğrayıp yoğurdun üzerine ekliyoruz.(Taze nane bulamazsanız toz olarak da eklenebilir ) 2 diş sarımsağı çok az tuzla birlikte eziyoruz.Ezilen sarımsakları da yoğurda ekliyoruz.Üzerine yarım limonun suyunu sıkıp tüm malzemeleri karıştırıyoruz.Hem tokluk sağlayan hem metabolizma hızlandırmaya katkı sağlayan bu tarifi sizlerde ana öğün ya da ara öğünlerinizde afiyetle tüketebilirsiniz.1 kase yani (4-5 yemek kaşığı ) 150 kalori içermektedir.

Dereotunun faydalarından bahsettik,zayıflamaya olan etkisini dile getirdik,üzerine de dereotlu güzel bir tarif verdik.O halde bugünkü yazının sonuna gelmiş bulunuyoruz.:) Dereotuna beslenmenizde yer vermeyi ihmal etmeyin diyor,bol sağlıklı günlerde tekrardan görüşmeyi diliyorum.

Sevgiler

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir