Dash Diyeti Nedir? Hipertansiyonda Beslenme Tedavisi Diyet Çeşitleri

Hemen Paylaş!

Hipertansiyonda beslenme tedavisinin rolü nedir? Hipertansiyonu beslenme ile nasıl kontrol altında tutabiliriz.Hipertansiyon hastalarında uygulanan DASH diyeti nasıl uygulanır? Diyetlegzersiz.com’da bugün hipertansiyon tedavisinde beslenme yaklaşımlarını konuşuyoruz.

Hipertansiyon nedir? Diyet Çeşitleri

Hipertansiyon kan basıncının normalden yüksek seyretmesi durumudur.Bu durum aileden gelen hipertansiyon öyküsü,hafif şimanlık,fiziksel olarak aktif olmama , aşırı tuz ya da alkol tüketimine bağlı olarak görülebilir.

Normal Kan Basıncı Değerleri Nedir?Diyet Çeşitleri

18 yaş üstü yetişkinler için kan basıncı sınıflandırılması şu şekildedir.

Normal: 120-80mm/hg

Yüksek -Normal : 130-140 ve 85-90 mm/hg

Hipertansiyon Diyet Çeşitleri

1.aşama 140-159mm/hg ve 90-99mm/hg

2.aşama 160-179mm/hg ve 100-109mm/hg

3.aşama 180mm/hg ve üstü – 110mm/hg ve üstü

Kan Basıncı Değerleri yaşa bağlı olarak da değişiklik göstermektedir.50 yaş üstü bireylerde 130-90mm/hg normal kabul edilirken daha genç yaşlarda bu durum hipertansiyonu düşündürebilir.

Hipertansiyonda Beslenme Tedavisi Nasıl Olmalıdır?Diyet Çeşitleri

Beslenme tedavisi hem hipertansiyondan korunma hem de tedavi edici amaçlarla kullanılmaktadır.Hipertansiyonda etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış diyet yaklaşımına DASH Diyeti  adı verilir.

DASH Diyeti kişinin sahip olduğu biyokimyasal ve fizyolojik yapıya uygun olarak bireye özgü olarak planlanır.

DASH Diyetinin Özellikleri Nelerdir?Diyet Çeşitleri

Hipertansiyon tedavisinde uygulanan Dash Diyetinde ,Sebze ve meyve tüketimi arttırılır.Bu şekilde Potasyum alımının arttırlması hedeflenir.

Ekran Alıntısığ

Hipertansiyon beslenmesindeki diğer adım,Düşük yağlı ve yağsız süt ve süt ürünleri tercih etmektir.Düşük yağlı süt ürünleri kolesterol ve doymuş yağı daha az oranlarda içermektedir.

Ekran Alıntısıtt

Dash yani Hipertansiyon diyetinde sert kabuklu yemişlerin haftada 2-3 gün tüketilmesi önerilir.Bu besinler Magnezyumdan zengindir .Magnezyum ve kan basıncı arasında zıt bir ilişki bulunur.(fındık,badem,ceviz)

Kurubaklagiller haftada 2-3 gün tüketilir.Kurubaklagiller Magnezyum,potasyum ve lif açısından oldukça zengirdir.Bu içerikleri sebebiyle kan basıncını düşürücü etkileri bulunmaktadır.

Ekran Alıntısıss

Kırmızı et yerine balık ya da tavuk tercih edilir.Kırmızı et ,çok az miktarda tüketilir.

Tuz ve alkol tüketimi sınırlandırılır.Hipertansiyon tedavisinde ılımlı tuz kısıtlanması önerilir.Bunun sebebi Sodyumla birlikte bulunan Klorid iyonunun kan basıncını yükseltmesidir.

Ekran Alıntısıv

Hipertansiyon hastaları ve yüksek normal kan basıncı değerine sahip olan kişiler için DASH Diyeti uygulanabilmektedir.Doktor ve diyetisyen kontrolünde uygulanan beslenme ve yaşam tarzı değişikliği tedavisiyle hipertansiyonu kontrol altında tutmak mümkün olabilmektedir.

Diyet Çeşitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir