Çalışma Ortamında Koltuk Ayarı Nasıl Yapılır ?

Hemen Paylaş!

Merhaba !
Bugün Ofiste Ergonomik Yaklaşım yazımın devamı nitelikteki yazımı sizlerle paylaşıyorum.O yazımı okumadıysanız buradan hemencik bir göz atın öyle gelin derim 🙂
Ofiste ergonominin ne olduğunu öğrendiğimize göre sıra geldi bunu uygulamaya.Peki daha ergonomik bir çalışma ortamı için ne yapmak lazım?,Nerden başlamak lazım? Gelin bence biz oturduğumuz koltuktan başlayalım.

Koltuk diyip geçmeyin!
Uzun saatler masa başı çalışmak zorunda kalıyorsak,koltuk diyip geçmemek gerektiğini biraz anlamışızdır diye düşünüyorum.Ama yinede açıklamak gerekirse oturduğumuz koltuk çalışma ortamındaki postürümüzü,duruşumuzu belirleyen ana unsurlardan biridir.Belkide en önemlisi.Doğru koltuk seçimi ve koltuk ayarlamasıyla daha konforlu,daha verimli,daha az sağlık tehdidi altında çalışmanız mümkün.
Koltuk;iyi bir duruş ve ayarlanabilir koltuk konforlu bir ofis ortamı için en önemli unsurlardır. Doğru pozisyonda oturmak için koltuk ayarı yapmayı öğrenmek gerekir

Yükseklik ayarı ile başlamaya ne dersiniz,koltuğun yüksekliğini nasıl ayarlayalım?
.
Ayakta dururken koltuğun oturma yerinin en yüksek noktası diz kapağı seviyesinin altına gelmelidir. Bu pozisyon otururken ayağın döşeme yüzeyinde düz durmasını sağlayacaktır. Koltuğun oturma kısmının arkasında baskı hissedilirse koltuk yükseltilmeli, önünde baskı hissedilirse koltuk alçaltılmalıdır. Amaç ağırlığın eşit dağıtılmasını sağlamaktır.
Koltuğun Ergonomik Derinlik Ayarı
Oturma yüzeyi, oturur durumdayken diz arkasına baskı yapmadan,sırt desteğinin sırtı desteklemesine izin verecek derinlikte olmalıdır.Eğer oturma yüzeyi çok derinse koltuğun boyutunu küçültmek için ekstra bir destek düşünülebilir.

Sırt Desteği Omurga Açısından Önemli
Oturur durumdayken koltuğun arkalığı sırtın doğal kavisini desteklemelidir.Sırt desteğinin eğimi sırtın hafifçe arkaya yaslanabilmesine izin verecek açıda olmalıdır.

Koltuğun Ergonomik Genişlik:Ayarı
Oturma yüzeyi kalçalara yandan baskı yapmayacak kadar geniş olmalıdır.

Koltuğun Ergonomik Kol destekleri Ayarı
Kol destekleri kolun üst kısmını destekleyerek sırt ve omuzlardaki baskıyı azaltabilir.
Bununla birlikte kolçaklar koltuğun masaya yaklaşmasını ya da doğal hareketleri engelleyecek boyutlarda olmamalıdır.Eğer kol destekleri bunu sağlayabilecek biçimde ayarlanamıyorlarsa çıkartılmaları veya değiştirilmeleri gerekir.Ayrıca dirseklerdeki baskıyı azaltması açısından kolçakların yumuşak bir malzemeyle kaplı olmasına dikkat edilmelidir.

İşte bu kadar ! Artık koltuğunuzda daha konforlu oturmaya başlayabilirsiniz.Ofis ergonomisi yazılarımın devamı gelecektir.Sorularınız ya da düşüncelerinizi benimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir