Bel Sağlığı İçin Yapılması Gereken 5 Egzersiz

Hemen Paylaş!

Herkse merhabalar,
Daha önceki yazımda Bel ağrılarını önlemek için dikkat edilmesi gereken püf noktalara değinmiştim.Bugün ise Bel ağrısı çekenler egzersiz yapmalı mıdır ?,Bel ağrısı yaşayanlar hangi egzersizleri yapmalıdır ? sorularını cevaplayacağız.

Öncelikle üzerinde durulması gereken konu bel ağrısının sebebidir.İnternette orda burda gördüğünüz egzersizler belki bir nebze rahatlık sağlayabilir ama bana kalırsa yapılması tümüyle risklidir.Çünkü bel ağrısı neden olabilecek çok çeşitli faktörler vardır.Bel ağrısınna sebep olan kasla ilgili bir patoloji mi?,Eğer öyleyse hangi kasta problem var ? Ya da ağrı omurga kaynaklı bir ağrı mı mevcut ? Eğer öyleyse omurganın hangi seviyesinde ? Bu ve bunun gibi bir çok soru bel ağrısı rehabilitasyonu için büyük önem taşır.Sorun odaklı yapılan fizyoterapi ve rehabilitasyon programları her zaman çok daha büyük başarıya ulaşmaktadır.Bu sebeple bel ağrısına sahipseniz yapmanız gereken şey öncelikle uzman hekime başvurmak ardından, bir fizyoterapistle beraber çalışmak olmalıdır.Aksi halde yaptıklarınız yarardan çok zarar yaratabilir.Bu tamamıyla sakıncalı ve riskli bir durumdur.

Hep dediğim gibi” Koruma her daim tedaviden üstündür”.Bu sebeple çok hafif ağrısı olan ya da bel sağlığını korumak,bel kaslarını güçlendirmek isteyenler için bir takım egzersiz önerilerinde bulanacağım.İşte Bel Sağlınızı korumaya yönelik egzersiz önerileri.

Bel sağlığımızı korumak ve geliştirmek amacıyla sizlere önereceğim ilk egzersiz pelvik tilt egzersizidir.Düz bir zeminde sırt üstü uzandığımız zaman kalçamızın hemen üstünde bel boşluğu diye tabir edilen omurganın lordotik postüründen kaynaklı bir boşluk oluşur.Bu egzersizi yaparken o boşluğu yok edecek şekilde 5 saniye süreyle belimizi uzandığımız yere doğru bastırmalısınız..Ardından belinizi sebest bırakmalı ve daha sonra bu işlemi tekrarlamalısınız.

İkinci egzersiz önerim ise sırt kaslarınızı germeye yönelik.Sırt üstü uzandığınız düz zeminde bacaklarınızı bükürek dizlerinizin altından ellerinizi geçirin ve dizlerinizi kendinize doğru çekin.Bel bölgenizdeki kasların gerildiğini hissedeceksiniz.

Bir diğer bel sağlınız için olan egzersiz ise köprü kurma egzersizidir.Yine sırt üstü olarak düz bir zemine uzanınınız.Kollarınız yanlarda olacak şekilde kalçanızı yattığınız yerden yukarıya doğru kaldırarak 5 saniye kadar bekleyiniz.Daha sonra bu hareketi tekrarlayınız.

Bu sefer yüzüstü yatınız dirselerinizi bükün ve kollarınızı omuz genişliğinde açın.Gögüs seviyesine kadar kalkmaya çalışın.5 saniye bekleyin ve egzersizi tekrarlayın.

Ve son egzersiz önerim kedi-deve egzersizi.Omuraganızın hareketliğini arttıracak ve limitasyon oluşumnu engellemeye yardımcı olacak bu egzersizi yaparken düz bir zeminde emekleme poziyonunda durmalısınız.İlk aşamada başınızı yukarı kaldırıp tam karşınıza bakarak karnınızı biraz aşağı indirerek belinizdeki lordotik kavisi arttırın ve bu şekilde 5 saniye bekleyin.Ardından gevşeyin ve bu sefer tam tersi başınızı aşağı indirerek sırtınızın tümsekliğini arttırıp bir deve gibi durun 5 saniye bekleyin.Bu iki egzersizi ardışık olarak devam ettirin.

Bel sağlığınızın korunmasına ve gelişmesine katkı sağlayacak egzersiz önerilerim bunlardı.Bu egzersizleri günde 3 defa 15 tekrarla yapabilirsiniz.Egzersizin disiplinle yapılması gereken bir iş olduğu unutmayın.Bu egzersizleri yapmadan önce daha önce paylaştığım egzersiz sırasında dikkat edikmesi gerekenler yazımı okumanızı öneririm..Sorularınızı yorum olarak bırakabilir ya da iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.Bol sağlıklı,mutlu günlerde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir