Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Her Bel Ağrısı Fıtık Habercisi midir ?

Hemen Paylaş!

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Belde meydana gelen her ağrı fıtık habercisi midir? Diyetlegzersiz.com’da bugün bel fıtığı beliritilerini konuşuyoruz.
Bel fıtığı omurgayı etkileyen, travma, yaralanma yada bilinmeyen nedenlerle omurga da bulunan omurlar arasında disklerin bir ya da birkaçının hasara uğraması sonucu gelişen durumdur.

Bel fıtığı belirtileri bir çok faktöre göre değişiklik gösterebilmektedir.İlk olarak bel fıtığı belirtileri , bu disklerde meydana gelen hasara bağlı olarak değişir.Bunun yanısıra bel fıtığı belirtileri,fıtıklaşmanın görüldüğü seviyeye bağlı olarak da değişikenlik gösterir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak bel fıtığı belirtileri ağrı, harekette zorlanmalar , his kaybı ve kas güçsüzlüğüyle karakterizedir. Bel fıtığı belirtilerinden herhangi birini görüyorsanız uzman bir hekime muayene olmalısınız.

Bel fıtığının hafif seviyelerinde o bölgedeki sinirler basıya uğramaz bu sebeple daha bölgesel ağrılar görülür ve his kaybı olmaz.Ancak eğer fıtık derecesi ilerlemişse seviyeye bağlı olarak aşağıdaki bel fıtığı belirtileri görülür.

L4 Seviyesi Bel Fıtığı Belirtileri

Bacağın iç kısmında ağrı
Diz altında ağrı
Ayak iç kısmına yayılan ağrı
Üst bacak kaslarında güçsüzlük(Quadriceps kası)
Patella Refleksinde azalma

L5 Seviyesi Bel Fıtığı Belirtileri

Uyluğun (üst bacak kası) arkasına ve dış kısmına yayılan ağrı
Ayak sırtında ağrı
Bacağın alt kısmı ve baş parmakta his kaybı
Ayak ve ayak parmaklarını yukarı doğru çekme de güçsüzlük
Topukta yüremede güçsüzlük

S1 seviyesi Bel fıtığı belirileri

Uyluk ve baldırlara yayılan ağrı
Arka bacak ve ayağın dış kısmında his azalması
Ayak son iki parmağında his azalması
Parmak ucunda yürüme de güçsüzlük

Bel fığının belirtileri genel olarak bu şekilde sıralanabilir.Eğer sizde de bel fıtığı belirtilerinden herhangi biri varsa mutlaka uzman bir hekime muayene olunuz.Bel fıtığı belirtilerinin ilerlemesi daha ciddi problemlere açabileceği için mutlaka önlemlerinizi alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir